Literacki Nobel 2011 w MBK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literacki Nobel 2011 w MBK
Tomas TranstromerFoto: (fot. PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG)

Ten literacki NOBEL sprawił wielu prawdziwą radość. W sposób szczególny cieszy się Szwecja. 37 lat Szwedzi „czekali” na Nobla w dziedzinie literatury.

Poprzednimi laureatami byli w 1974 roku Eyvind Johnson i Henry E. Martinson. To był ostatni zarazem przypadek uhonorowania literackim Noblem dwóch pisarzy, w dodatku – obaj byli członkami Szwedzkiej Akademii. Literacki Nobel 74 źle został przyjęty przez Szwedów, a jeden z Noblistów zapłacił za zaistniałą sytuację bardzo wysoką cenę. Transtromer jest ósmym (jeśli liczyć Nelly Sachs – niemiecko-szwedzką pisarkę) szwedzkim laureatem tej najsłynniejszej nagrody literackiej świata. Po 15 latach też Nobel powraca do poety (poprzednio poezja została uhonorowana w 1996 roku, kiedy to laureatką została Wisława Szymborska).

TOMAS TRANSTROMER Nagrodę Nobla otrzymuje w 110 rocznicę The Nobel Prize , sam będąc jubilatem. W kwietniu ukończył 80 lat. Ceremonia Noblowska odbywa się w sztokholmskiej Filharmonii w rocznicę śmierci fundatora Nagrody – Alfreda Nobla – 10 grudnia. W tym roku mija 115 rocznica jego śmierci, a więc – to kolejny jubileuszowy akcent.


 
Tradycją już jest (od 94 roku), że w dniu uroczystości (bądź w jej pobliżu) przygotowujemy specjalny program. Tym razem zapraszamy do  MBK (godz. 19) w dzień po uroczystości.

 
Po niejakiej przerwie w studiu spotykają się wspaniali ludzie, których poznałam podczas swoich wypraw do Sztokholmu.  W Radiu Szwedzkim: MIKA LARSSON i ANDERS BODEGARD – wielcy przyjaciele Polski oraz w Radiu Gdańsk – JOANNA CICHOCKA – reżyserka filmu dokumentalnego o Transtromerze (wróciła właśnie ze Sztokholmu).
  Epigram

Budowle kapitału, kopce morderczych pszczół, miód dla nielicznych.

Tam służył. Lecz w ciemnym tunelu rozwinął skrzydła

i niepostrzeżenie poleciał. Raz jeszcze musi przeżyć życie.

Z tomu "Żywym i umarłym" (1989), przekład Leonard Neuger


Gościem specjalnym będzie tłumacz Noblisty – profesor dwóch Sztokholmskich Uniwersytetów – LEONARD NEUGER.

To będzie POMOST: Warszawa – Sztokholm - Gdańsk (dwa studia i połączenie telefoniczne).

Zgromadziliśmy dźwięki archiwalne, wybraliśmy wiersze czytane w dwóch językach. Spróbujemy oddać atmosferę THE NOBEL WEEK.

Film, o którym wspomnimy w audycji - "Portret z komentarzem" w reżyserii Joanny Cichockiej-Guli, można obejrzeć na stronie TVP Gdańsk, a wszystkim zainteresowanym wydarzeniami związanymi z Nagrodą Nobla polecamy stronę www.nobelprize.org.

Zapraszamy: Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.

Polecane