Reklama

reklama

Jak Polacy stworzyli Hollywood

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak Polacy stworzyli Hollywood
Pola NegriFoto: Wikimedia Commons

Andrzej Krakowski (autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood"): Zastanawiałem się, co spowodowało, że spośród 23 mln emigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, tylko ludzie z bardzo wąskiego regionu Europy, stworzyli Hollywood.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 15.11.2011
+
Dodaj do playlisty
+

 Gość Trójki mówił o dwóch przyczynach niewiarygodnego sukcesu osób polskiego pochodzenia szczególnie w pierwszym okresie powstawania Hollywood. - Po pierwsze oni byli lepiej wykształceni od większości emigrantów. To nie była jakaś wiedza bardzo głęboka, uniwersytecka, ale większość przybyszów było analfabetami  – tłumaczył autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood".

/

Po drugie, zdaniem Andrzeja Krakowskiego, zaważyło to, że im bardziej były stosowane restrykcyjne prawa pod zaborem rosyjskim, tym bardziej przyszli emigranci uczyli się, jak je obchodzić. - Kombinowali, zawsze znajdywali możliwości tam, gdzie ich nie ma – przekonywał.

Andrzej Krakowski mówił również o tym, jak polski akcent w Hollywood potrafił przeszkadzać. – Billy Wilder miał ogromny sentyment  do Poli Negri. Strasznie ubolewał, że miała tak silny akcent.  Mówił do mnie: "Dlaczego Pola tak źle mówiła po angielsku...".  To był główny powód, dlaczego nie obsadził w "Bulwarze Zachodzącego Słońca" - mówił gość "Klubu Trójki".

Nie wszyscy wiedzą, że potęgę amerykańskiego przemysłu filmowego budowali Polacy, choć z perspektywy Starego Kontynentu powiedzielibyśmy pewnie raczej, że ludzie urodzeni na ziemiach polskich: Samuel Goldwyn (który urodził się w Warszawie jako Szmul Gelbfisz), bracia Warnerowie (z których najstarszy urodził się koło Makowa Mazowieckiego, a najlepiej dziś pamiętany, najmłodszy Jack w Kanadzie, ale znał co najmniej pojedyncze polskie słowa; polskie, nie jidysz), pochodzący z Suchej Beskidzkiej Billy (Samuel) Wilder, tudzież Apolonia Chałupiec – Pola Negri – i wielu innych…

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 21.

(pg)

Polecane