Literacki Nobel 2011 w "Trójce pod Księżycem"
2011-10-05, 18:10 | aktualizacja 2011-10-05, 18:10
To jest najbardziej wyczerpujący dzień roku. A przecież chodzi tylko o nagrodę... Literacką Nagrodę Nobla (10.000.000 koron szwedzkich)! Ze Sztokholmem połączymy się dziś po północy.
Posłuchaj
Zainteresowani przeżywają męki domysłów. Do ostatniej chwili nie wiedzą też, kiedy ten Nobel "nadejdzie". W tym roku Szwedzka Akademia złagodziła trochę napięcie, bo termin ogłoszenia nazwiska Noblisty ujawniła już na początku tygodnia. I oby to stało się normą...
Tak więc o 13.00 stały sekretarz Szwedzkiej Akademii otwiera słynne drzwi prowadzące do sali w budynku tejże i ogłasza światu nazwisko pisarza – laureata.
Tegoroczna literacka nagroda Nobla pozostanie w Szwecji, gdyż jej laureatem został Tomas Tranströmer.
Tomas Gösta Tranströmer jest poetą, ale także pisrzem i tłumaczem. Z wykształcenia to psycholog. W zawodzie pracował do 1990 roku, kiedy przeżył udar mózgu, który spowodował częściowy paraliż. Wtedy poświęcił się prawie wyłącznie twóczości poetyckiej. Mimo niedowładu nie zaprzestał publicznych wystąpień, w których zawsze towarzyszy mu jego rzecznik, żona Monika.
Tranströmer pisze o przeżyciach religijnych, o zagubieniu człowieka we współczesnym świecie. W jego wierszach słychać muzykę. Poeta grał na fortepianie i organach. Krytycy wskazują, że język jego wierszy jest zwięzły i wyciszony a jednocześnie pełen paradoksów. (źr.: Wikipedia).
Nie lubię spekulacji poprzedzających ów moment, ale prawdą jest, że od czasu Nobla dla pani Wisławy Szymborskiej (1996) nie nagrodzono poety, ani w ogóle pisarza polskiego.
Piszę na kilkanaście godzin przed… więc poprzestanę na przypomnieniu, że audycja w dniu ogłoszenia nazwiska laureata Nobla literackiego stanowi już kilkunastoletnią tradycję; że zasadniczo tego dnia nie analizujemy dzieł laureata, rozmawiamy za to o dramaturgii dni noblowskich, o tym, co mówi się i pisze w Sztokholmie; że łączymy się oczywiście ze stolicą Szwecji i staramy się, żeby było sympatycznie, ale też trochę pożytecznie.
Naszymi gośćmi w studio w Krakowie będą dziś: pani MAGDALENA WASILEWSKA-CHMURA, tłumaczka poety i pan MICHAŁ RUSINEK, sekretarz Wisławy Szymborskiej. Połączymy się ze Sztokholmem, gdzie wydarzenia związane z nagrodą Nobla śledzi pan PIOTR CEGIELSKI, oraz z Sopotem (z panią MAGDALENĄ PRAMFELDT) i Radomiem, gdzie na Festiwalu Gombrowiczowskim przebywa pan ANDERS BODEGARD - szwedzki slawista i przyjaciel Noblisty.
Zapraszamy do "Trójki pod Księżycem", dziś o północy.
Baszka Marcinik i wydawca – Wojtek Dorosz.