Przekleństwo zasobów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przekleństwo zasobów
Foto: Wikimedia Commons/Ruhrfisch

- Przychody, jakie spodziewamy się uzyskać z wydobycia gazu łupkowego, mogą stworzyć problem, jakim jest łatwość marnotrawienia. Potrzebne są systemowe rozwiązania, które nie pozwolą rządzącym roztrwonić tych środków - prof. Aleksander Surdej.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw", 20 września 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Aleksander Surdej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uważa, że w związku z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce niezbędne jest stworzenie rozwiązań, które uniemożliwią doraźne podważanie decyzji korzystnych w dłuższym czasie. - Zagospodarowanie tych środków wymaga dyskusji i dobrego konsensusu tak, by kolejne partie dochodzące w przyszłości do władzy były związane pewnymi rozwiązaniami - podkreślił.

Rozwiązania takie mogą okazać się szczególnie ważne w kontekście wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który zadeklarował, że pozyskane z wydobycia środki mają posłużyć powołania specjalnego funduszu zabezpieczającego przyszłe emerytury.

Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego uważa jednak, że rozdawanie pieniędzy zanim się je zarobi nie jest dobrym pomysłem. - Ale w przypadku, gdy złoża zostaną potwierdzone, aby te pieniądze raczej przeznaczać na rozwój infrastruktury i inwestycje, które mają szansę popchnąć Polskę do przodu - powiedział w "Za, a nawet przeciw."

Profesor Surdej przypomniał, że Polska posiadała i wciąż posiada duże zasoby węgla, ale przychody z nich nie zostały dobrze zagospodarowane. - Nie pozwólmy, by zaprzepaszczono pieniądze po raz kolejny - podkreślił gość Kuby Strzyczkowskiego.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i zagrożeniach płynących z wydobycia gazu łupkowego posłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także: Wojciech Jasiński (PiS), Andrzej Czerwiński (PO), Główny Geolog Kraju Henryk Jacek Jezierski, Witold Michałowski, red. nacz. pisma "Rurociągi" oraz słuchacze.


Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

.

 

(asz)

Polecane