Zosia samosia w gąszczu informacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zosia samosia w gąszczu informacji
Foto: Glow Images/East News

- Niedobrze jest, gdy człowiek uważa, że wszystko wie. Lepiej gdy wie, czego nie wie, bo wtedy wie, czego ma szukać. Wtedy sklepy, media czy internet przestają być śmietnikiem, a stają się sezamem - powiedział Kazimierz Krzysztofek z Fundacji Pro Cultura.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 6 września
+
Dodaj do playlisty
+

Kazimierz Krzysztofek, prawnik, socjolog i medioznawcza, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zauważył, że dziś ludziom pozornie wydaje się, że nie potrzebują pośredników w osobach sprzedawcy, doradcy, nauczycieli, rodziców, księży, dziennikarzy. - Wydaje nam się, że sami potrafimy się odnaleźć i dotrzeć do tego, co jest nam potrzebne. Pojawiła się nawet specjalna kategoria - indywidualizmu sieciowego - na określenie tej postawy - wyjaśnił. 

Tymczasem tak naprawdę nie potrafimy wybierać, nie wiemy czego chcemy, a naszemu doświadczeniu świadków i uczestników dyskursu publicznego towarzyszy często poczucie bezradności. Nie rozumiemy kto ma rację, nie mamy własnego zdania. Częściowo wynika to z zalewu informacji czy szeroko pojętej propagandy, ale przede wszystkim coraz mniejszy wysiłek wkładanyw  rozumienie.

- Czytanie i pisanie wymaga wysiłku, całymi latami uczyliśmy się pisać kulfony, które wyrażają myśli, formułować własne myśli i czytać myśli formułowane przez innych. Tymczasem dziś bez żadnego uczenia się, wydaję się nam, że rozumiemy - zauważył w "Klubie Trójki".

Paradoksalnie, ograniczenie bodźców i źródeł informacji może nam wyjść na dobre. - Dzisiaj świat stoi przed nami otworem, w czasie rzeczywistym otrzymujemy informacje o tym, co się dzieje w różnych zakątkach świata. Jest ich tyle, że nie jesteśmy w stanie ich przyswoić i zrozumieć świata - powiedział gość Dariusza Bugalskiego. Dodał, że im więcej chłoniemy ze świata zewnętrznego, tym bardziej brak nam zasobów wewnętrznych do zagospodarowania życia duchowego. Pokazały to doskonale programy typu "Big Brother", które pozwalają żyć życiem innych.

 

Posłuchaj całej rozmowy, a dowiesz się czy mamy do czynienia z "odmóżdżaniem", do czego prowadzą stereotypy i co ma do tego psychologia tłumu.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00.

(asz)

Polecane