"Księstwo" to film przesiąknięty brutalnością
2011-08-09, 14:08 | aktualizacja 2011-08-09, 14:08
- Ponieważ odważyłem się napisać prawdę o polskiej wsi groziły mi pobicia, przez długi czas byłem wyrodnym synem Ziemi Świętokrzyskiej - wspomina pisarz Zbigniew Masternak. W Zwierzyńcu pokazywany jest film na motywach jego powieści.
Posłuchaj
Najnowszy film Andrzeja Barańskiego (twórcy m.in. "Parę osób, mały czas") "Księstwo" powstał na motywach powieści pisarza Zbigniewa Masternaka.
Przedstawione są w nim losy młodego chłopaka, który wychowuje się na świętokrzyskiej wsi. Jego ojciec zginął w wypadku przy pracy, matka pracuje ciężko. Zbyszek dąży do tego, by osiągnąć coś w życiu jednak kontuzja zmusza go do rezygnacji z marzeń sportsmena. Młodzieniec uważa, że nie nadaje się na rolnika. Zastanawia się: "jak żyć, skoro wyobraźnia rwie się daleko poza rodzinne opłotki, a tylko one dają schronienie i poczucie istotnej bliskości".
Zbigniew Masternak przyznaje, że "Księstwo" to film, który w dość brutalny sposób przedstawia polską wieś. - Za to, co napisałem, groziły mi pobicia. Gdybym napisał wszystko co wiem, z pewnością dostałbym wezwania do sądu. Myślę jednak, że i tak bym je wygrał, bo na polskiej prowincji mają miejsce sytuacje, o których wszyscy wiedzą, ale nikt głośno nie mówi. Odważyłem się powiedzieć prawdę i przez długi czas byłem wyrodnym synem Ziemi Świętokrzyskiej - dodaje.
Film pokazywany był na festiwalu w Karlowych Warach, gdzie spotkał się z bardzo różnym przyjęciem. Szef Polskiego Instytutu w Pradze ocenił go bardzo krytycznie. Napisał nawet list do ministra kultury, by wycofać go z festiwalu, na co Czesi się nie zgodzili. - Okazało się, że bardzo związany jest z regionem w którym dzieje się akcja filmu - wyjaśnia Masternak.
Film porównywany jest do "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, co cieszy gościa Ryszarda Jaźwińskiego. - Filmy powinny być dosadne, przerysowane, brutalne, by w nas coś zostawiały - dodaje.
"Księstwo" można oglądać na trwającej w Zwierzyńcu Letniej Akademii Filmowej. Do dystrybucji trafi prawdopodobnie jesienią.
Relacji ze Zwierzyńca można słuchać w Trójce:
- od wtorku do piątku o 10.30 i 18.35,
- w sobotę w "Radiowym Domu Kultury",
- w niedzielę - już tradycyjnie festiwalowo - w "Trójkowo, filmowo".
Pełen program festiwalu znajdziesz TU>>
Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 15 sierpnia. Trójka jest patronem medialnym wydarzenia.
(mz)