Majówkę zaczynamy w kwietniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Majówkę zaczynamy w kwietniu

planete doc --- kronika open'era --- world press photo --- widzieć/wiedzieć --- mural o marii --- poetyka form

nasz facebook:http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
nowy KULTURYSTA do sprawdzenia:http://www.polskieradio.pl/72

jesteśmy SOLIDARNI Z JAPONIĄ!!!

 

Artur Andrus i Jacek Bończyk o spektaklu "NIE DOROSŁEM" (będziemy mieć wejściówki!)

 

/

W najbliższy piątek rusza 8. edycja festiwalu PLANETE DOC. Słynie z prezentacji znakomitych filmów dokumentalnych, które nie pozostawiają widzów obojętnymi. W tym roku - znów - wiele niesamowitych obrazów do obejrzenia. Wszystko pod patronatem Trójki!!!

W tym wydaniu RDK-u rozpoczynamy opowieść o programie i o filmach, których przegapić na pewno nie wolno. Swoje TOP5 przedstawi szef Planete Doc, Artur Liebhart. Rozdamy zaproszenia, programy i katalogi.
A nasi dziennikarze, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, przedstawią swoje typy!

www.planetdocff.pl

 

/

Druga część KRONIKI OPEN'ERA to pierwsza wizyta na gdyńskim Skwerze Kościuszki. 26 lipca 2003 roku zagrali tam między innymi Kosheen i Cassius.

Co pamięta z tamtej edycji Mikołaj Ziółkowski? A co Olga z Warszawy i Robert z Sieradza? Zaskakujące są czasem te wypowiedzi :)

Rozdamy też kolejny karnet na tegoroczną edycję festiwalu, no a ta coraz, coraz bliżej...

www.opener.pl

 

/

Zajrzymy do Poznania. Tam, na Zamku, World Press Photo!

Już od lat właśnie tam ma miejsce polska premiera tej wystawy -  tydzień po światowej premierze w Oude Kerk w Amsterdamie. Ekspozycja jest pokłosiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 10 kategoriach. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł „Zdjęcia roku”.

Zaprosi Joanna Przygońska z CK Zamek.

www.zamek.poznan.pl

GALERIA ZDJĘĆ TU: http://www.polskieradio.pl/24/1022/Artykul/349537,Najlepsze-nacisniecia-migawki-%28galeria

 

/

Krakowskie wydawnictwo Karakter - to od "TAXI. Opowieści z kursów po Kairze" i "Palestyńskich wędrówek" znów zaskakuje. Nie tylko pięknie zaprojektowaną i wydaną książką (bo to żadna w ich przypadku nowość), ale i tematem. Oto wybór najlepszych i najważniejszych w historii tekstów o dizajnie.


Czy typografia powinna być przezroczysta? Czy istnieje projektowanie ponadczasowe? Czy ornament to zbrodnia? Czym jest etyka w dizajnie? Legendarni autorzy jak El Lissitzky, Jan Tschichold czy Paul Rand z jednej strony, zwariowani kalifornijscy postmoderniści spod znaku Emigre z drugiej – wybór jest szeroki, wachlarz poglądów również; w jednej książce zawierają się główne wątki i pytania, na które każdy projektant wcześniej lub później będzie musiał znaleźć odpowiedź.

Redaktorami książki są Przemek Dębowski (opowie) i Jacek Mrowczyk. Rozdamy egzemplarze!

www.karakter.pl

 

/

Trwa Rok Marii Curie-Skłodowskiej. Poza tym, że doczekała się poczesnego miejsca w polskiej kinematografii (a to dzięki, chociażby "Seksmisji"), teraz może mieć także swój... mural!

Ma on powstać na ścianie przy stacji Metro Centrum, w samym sercu Warszawy! Prace można nadsyłać do 15 maja 2011 roku, ogłoszenie wyników - pięć dni później. Realizacja - 23-27 maja. To znaczy, że już bardzo za niedługo :)

 

Oto fragment regulaminu:
"Aby projekt został zakwalifikowany do niniejszego konkursu, musi spełniać następujące kryteria: łączyć w sobie dwa tematy: „Maria Skłodowska – Curie” oraz miasto „Warszawa”, przy czym, interpretacja obu  tematów jest dowolna; grafika projektu musi uwzględniać obrys ściany, przeznaczonej pod mural. Obrys jest dostępny do ściągnięcia na stronie www.konkurs-msc2011.pl; projekt musi być zapisany w formacie .jpg i mieć rozdzielczość 300 dpi lub w formacie wektorowym do wyboru: .ai, .eps, .pdf lub .psd."

U nas o konkursie opowie Aleksandra Łuczak.

www.konkurs-msc2011.pl

 

/

A do Łodzi zajrzymy po to, by odwiedzić Miejską Galerię Sztuki. W niej - "Poetyka form".

To wystawa prac Andrzeja Różyckiego, fotografa, filmowca, kolekcjonera, wybitnego znawcy sztuki ludowej. W katalogu do wystawy prof. Janusz Zagrodzki napisał:

"Jego twórczość można określić mianem "poetyki form" – najbardziej skondensowaną w formie poezją. Dzieło, którego istotę w równym stopniu stanowi temat, jak i forma, pojmowana jako proces duchowy, odciskający się w tworzywie, dalej rozszerza sferę znaczeń. Punktem wyjścia staje się kształtowanie odczuć i rozważania o energii zawartej w materii fotograficznej. Twórca zwraca uwagę na powszechnie niedoceniany sposób pojmowania zjawisk, kiedy percepcja duchowa stanowi najistotniejszą część istoty poznania. Ten sposób rozszerzania świadomości pozwala połączyć zdolność do przeprowadzania eksperymentów artystycznych, wymagających wszechstronnego opanowania warsztatu, zarówno fotograficznego, jak i filmowego, z odczuciami natury mistycznej.

U nas na wystawę zaprosi również pan profesor.

www.miejskagaleria.lodz.pl

 

 

do usłyszenia od 12-tej!
agnieszka szydłowska --- agnieszka obszańska --- michał nogaś
rdk@polskieradio.pl

Polecane