Dwa tygodnie, odliczamy...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa tygodnie, odliczamy...

dwa tygodnie, odliczamy... + wirus + służące + maxi jazz + bravo + morris + opałka + przenikanie + the knot

i znów wielkie święto muzyki przed nami!  PAMIĘTAMY O KARTECZKACH!!!

 

''Za 14 dni powiemy "Dzień dobry" z Babich Dołów - czy też, by zabrzmiało to poprawnie :) - z lotniska Gdynia-Kosakowo.

Kolejna edycja Opene'ra przed nami. Tam, na miejscu, wszystko już powoli powstaje... Także nasze nowe studio! Naprawdę warto będzie nas odwiedzić...

A my, w ramach odliczania, rozdajemy kolejne PODWÓJNE zaproszenie (karnet) na cały festiwal. Wystarczy być z nami i uważnie nasłuchiwać.


rdk@polskieradio.pl
przyda się na pewno!
www.opener.pl - tam wszystkie informacje

Aha, pamiętajcie - ZABIERAMY KARTKI UPRAWNIAJĄCE NAS DO GŁOSOWANIA POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA/ZAMELDOWANIA. Ostatni dzień festiwalu to także dzień prawdopodobnej II tury wyborów prezydenckich!!!


''Przez Warszawę przetacza się wirus! Ale spokojnie, to wirus przyjazny i... kulturalny!

Rzecz odbywa się w związku z X-leciem Instytutu Adama Mickiewicza, zaprzyjaźnionej z nami instytucji, która zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą. Wielokrotnie śledzimy ich poczynania, podążamy za nimi i artystami, których wysyłają w świat - by wspomnieć PolskaYear!, Rok Polski w Izraelu czy ostatnio - Dzień Polski na Expo w Szanghaju.

Teraz IAM świętuje i nie można o tym nie wspomnieć. W ten weekend w stolicy siedzibę Instytutu (przy Mokotowskiej) z Pomnikiem Adama Mickiewicza przy Skwerze Hoovera połączą... naklejki! To pomysł świetnego polskiego projektanta, Tomka Rygalika.

Studio wirus - system naklejek XILY - wciągnie mieszkańców Warszawy wkreatywną akcję, by zawładnąć przestrzenią miejską. Wirus działa nazasadzie open source - ludzie dostają do rąk system, który pobudza ichkreatywność, zachęcając do twórczego działania. XILY to pięć prostych znaków graficznych, które można łączyć tworząc zaskakujące wzory irozbudowywać w nieskończone struktury, zagarniając w ten sposóbprzestrzeń miasta. Wirus atakując kolejne tkanki przestrzenipublicznej będzie mutował i przybierał nowe, nieoczekiwane ispektakularne formy.

O wszystkim opowie Tomek Rygalik. A szczegóły tu: www.iam.pl --- idźcie spotkać wirusa!

 

 

''Lektura? Dawno nie czytaliśmy, czas wrócić do dobrego zwyczaju :) W tym tygodniu książka zza oceanu.

"Służące" to opowieść o amerykańskim południu, o latach 60-tych XX wieku, o segregacji rasowej, o emancypacji, przemianie, o walce ze stereotypami i niesprawiedliwością.

Katryn Stockett napisała swoją powieść zaraz po zamachu na WTC i przez długie miesiące nikt nie chciał wydać tak - wydawałoby się - nieważnej książki. Debiutantka? O południu? Kogo to interesuje? "Służącymi" zainteresowało się dopiero pięćdziesiąte-któreś wydawnictwo, ale i tak nie zdecydowało się na mocną promocję książki. Tymczasem... okazała się ona bestsellerem dzięki oddolnemu ruchowi.

O "Służących" i ich historii opowie Ingeborga Janikowska-Lipszyc.

www.mediarodzina.com.pl

 



''Na festiwalu Selector 2010 zagrali świetny koncert. Teraz pora na obiecany wywiad...

W Krakowie RDK - już po raz kolejny zresztą - spotkał Maxi Jazza, charyzmatycznego wokalistę Faithless. Mieliśmy kilkanaście minut na rozmowę. W tym wydaniu programu jej najciekawsze fragmenty: o tym, dlaczego tak długo milczeli; o nowej płycie "The Dance"; o współpracy z innymi artystami; o życiu w ogrodzie...
Aha, ustaliliśmy także wreszcie, skąd wzięło się słynne zdanie "God is a DJ". 

www.faithless.co.uk

 



''Jeszcze a propos Krakowa. Nowa świetna wystawa zdjęć!

'Pauza' zaprasza na zdjęcia meksykańskie autorska Manuela Álvareza Bravo. Całość nazywa się "Esencia mexicana - najlepsze lata 1926-1949". Bravo, prekursor fotografii artystycznej w Meksyku, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli fotografii latynoamerykańskiej XX-ego wieku.

Álvarez Bravo tworzył od końca lat 20-tych do lat 90-tych. Jest symbolem okresu porewolucyjnego, znanego także jako renesans meksykański. Była to epoka różnorodności, wynik szczęśliwego, choć nie zawsze spokojnego, współistnienia zapału do modernizacji i poszukiwania własnej tożsamości, w którym archeologia, historia i etnologia, tak jak sztuka, odegrały znaczącą rolę. Według wielu krytyków twórczość tego "poety obiektywu" wyraża esencję Meksyku, ale obecne w jego dziełach spojrzenie humanistyczne, odniesienia estetyczne, literackie i muzyczne nadają im także wymiar uniwersalny.

Do "Pauzy" zaprosi Karolina Harazim. 

www.galeriapauza.pl

 



''"Uwagi o rzeźbie. Obiekty, instalacje filmy". To wszystko w Muzeum Sztuki w Łodzi i z powodu Roberta Morrisa.

Wystawa jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Roberta Morrisa w Polsce. Artysta, wraz z Donaldem Juddem stworzył podstawy minimalizmu, jednak jego bogata twórczość tak artystyczna jak i teoretyczna wykracza daleko poza schematyczne ramy kierunku.

Na wystawie prezentowane są ważne obiekty z lat 60.: klasyczne formy postaciowe, prace wynikające z koncepcji anty-formy. Jedną z najbardziej kluczowych prac na wystawie będzie instalację "Hearing 1972", gdzie w przestrzeni zaimprowizowanego pokoju przesłuchań cytaty, odniesienia i parafrazy tekstów współczesnych artystów, autorów i myślicieli posłużyły Morrisowi do stworzenia polifonicznego dialogu na temat kondycji nowoczesnej kultury...

Do Łodzi, do ms2, zaprosi Katarzyna Słoboda.

www.msl.org.pl

 



''A w Poznaniu szansa na spotkanie ze sztuką Romana Opałki! Wystarczy tylko przejść się do Starego Browaru.

Jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów na świecie! Jego twórczość malarska dokumentuje przemijanie czasu, a zarazem odzwierciedla fascynacje artysty. „Jestem przejęty czasem i jego upływem - mówi - idea malowania czasu stała się moim programem, który zostanie zakończony wraz z moją śmiercią".

Opałka jest wybitnym artystą konceptualnym, mistrzem palety monochromatycznej i twórcą nowych głębi w przestrzeni całości i jedności dzieła. Mistyka, rytm oraz niuanse odcieni szarości i bieli, wraz z głosem wypowiadającym sekwencje liczb oraz fotograficznymi portretami artysty, składają się na serię, którą artysta rozpoczął 45 lat temu. Jest to jego najsłynniejsze, kontynuowane od 1965 roku, dzieło znane, jako "Opałka 1965/1-∞".

Z Poznania przemówią do nas Justyna Zadworna i Paulina Kolczyńska. 

www.starybrowar5050.com

 



''I jeszcze zajrzymy do Gdańska. Tam opowieść o zapachach...

Projekt Justyny Gruszczyk "Przenikanie" to opowieść o mieście, ale wyjątkowa. Mówi: "Postanowiłam zmienić zapach sześciu obiektów. Zamiast unoszących się tam zwykle woni, zaistnieje w nich zapach sztuczny, który pojawi się tam nie wiadomo skąd, często sprzeczny ze źródłem. Przeniknie on w zastany zapach danego miejsca".

Wszystko to wydarzy się w Restauracji Kameralnej (Dolne Miasto), w ramach programu "Inkubator", prowadzonego przez gdańską Łaźnię.

O całości opowie Agnieszka Kulazińska.

www.laznia.pl




''Odwiedzi nas też Kuba Szreder. To w związku z kolejną odsłoną "The Promised City", akcji, której patronujemy.

"The Knot" trafił do Warszawy i odwiedzi różne części miasta. To mobilne, miejskie centrum sztuki, kultury, myśli, sportu, nauki i rekreacji. Łączy miasta zaangażowane w "TPC", wcześniej zauroczył mieszkańców Berlina, z Warszawy pojedzie do Bukaresztu.

www.promisedcity.org
www.knotland.net



spotykamy się w sobotę po 13-tej,
odliczamy, rozdajemy, rozmawiamy
szydłowska --- obszańska --- nogaś
rdk@polskieradio.pl

 

PS A za tydzień będziemy między innymi w... Libanie!

Polecane