Trójka w Doniecku

Nasi specjalni wysłannicy Michał Gąsiorowski i Ernest Zozuń śledzili przygotowania Ukrainy do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 i opowiedali o Doniecku, jakiego nie znamy.

Trójka w Doniecku

Donbas Arena, Donieck

Foto: źr. Wikimedia Commons/Elparadiso19/lic.CC

Donieck - miasto miliona róż i kontrastów
+
Dodaj do playlisty
+

Donieck - to ukraińskie miasto liczące około miliona mieszkańców, które jest stolicą Okręgu Donieckiego. W pierwszym momencie nie kojarzy nam się ze zbyt wieloma atrakcjami czekającymi na przybyszów. Jest tam kopalnia, stadion i zakład metalurgiczny.

O stadionie mówi się "brylant", bo taki kształt przypomina Donbas Arena, czyli Stadion Szachtara w Doniecku. - Powierzchnia fasady stadionu to dokładnie 24 tysiące metrów kwadratowych,a  wszystko ze szkła, które wystarczyłoby do wybudowania 18-piętrowego budynku - opowiada przewodnik.

Nasi wysłannicy odbyli godzinną wycieczkę po Donbas Arenie, zajrzeli do szatni i pogłaskali trawę murawy. Ich pełna relacja znajduje się w boksie "Posłuchaj".

Ale stadion to nie wszystko! Choć Donieck jest stolicą regionu przemysłowego jego dumą są parki.

- W ten sposób, podobnie jak w innych radzieckich miastach, trochę w ten sposób pudrowano ciężką rzeczywistość, próbowano dawać ludziom nieco radości - donosi Ernest Zozuń.

Sami mieszkańcy Doniecka wspominają, że idea miasta miliona róż wyszła od partyjnego sekretarza i są dumni, że właśnie z tego ich miasto słynie. W 1970 roku, kiedy to miasto zostało uznane przez UNESCO jako najczystsze miasto przemysłowe na świecie.

Ale życie jego mieszkańców nie jest usłane kwiatami. O tym w pierwszej relacji, która znajduje się w boksie "Posłuchaj" z prawej strony.

Skoro już o parkach mowa, to nie można nie wspomnieć o Parku Kutych Figur (Park Kovanykh Figur).

- To jest aleja postaci z bajek, są też znaki Zodiaku oraz, z racji przygotowań do Euro 2012, rzeźby o tematyce piłkarskiej - opowiada oprowadzający.

Ernest Zozuń opowiada, że rzeźb w Parku jest kilkadziesiąt, od małych figurek po bardzo wymyślne i wymagające dużej kowalskiej wirtuozerii. Niektóre z nich można obejrzeć w naszej galerii.

- Ten Park robi niesamowite wrażenie, a największą popularnością cieszy się waga, do której przychodzą państwo młodzi i kto więcej waży ten ma rację - opowiada Michał Gąsiorowski.

Jest jeszcze jeden park w Doniecku - szczególnie ważny ze względu na przygotowania do Euro 2012. To w Parku im. Szczerbakowa powstanie strefa kibica w Doniecku! Powierzchnia parku umożliwi 30 tys kibicom uczestnictwo w EURO poza stadionem. A co tymczasem dzieje się w centralnym parku miasta? Zapraszamy do wysłuchania relacji redaktorów Zozunia i Gąsiorowskiego w boksie "Posłuchaj".

 

Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z Doniecka, która znajduje się w boksie po prawej stronie.

Zapraszamy - Michał Gąsiorowski i Ernest Zozuń

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.