Indie, jakich nie poznamy z książek (reportaż)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Indie, jakich nie poznamy z książek (reportaż)
Foto: fot. TiagoPereira/flickr/creative commons

Kraj ten chciałby zobaczyć niemal każdy. Przyciąga egzotyką i bogactwem miejsc atrakcyjnych dla turystów. Okazuje się jednak, że rzeczywistość bardzo często rozmija się z naszymi wyobrażeniami.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

 

Natalia Rożniewska i Natalia Strokowska są studentkami medycyny weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od dawna fascynuje je świat dzikich zwierząt. Ponieważ studia nie dały im możliwości poszerzenia zainteresowań, postanowiły wybrać się w podróż. Padło na Indie. Znalazły sponsora, który sfinansował  całą wyprawę. - Byłyśmy zachwycone, że największe marzenie naszego życia spełnia się – wspominają bohaterki reportażu.

Dodają jednak, że szybko okazało się, jak małą wiedzę miały na temat tego kraju.

- Wszyscy wiedzą, że w Indiach jest ogromna bieda. Nie miałam jednak pojęcia, że dotyka tak wielu ludzi. Ponieważ sami Hindusi żyją w skrajnych warunkach, nikt nie przejmuje się już zwierzętami, które chorują i umierają z głodu na ulicach – mówi Natalia.

Druga z bohaterek reportażu wspomina pobyt w Ahmedabadzie. – To miasto, w którym żyje ponad 300 tysięcy bezdomnych psów. Ponieważ psy znajdują się w Indiach na samym dole łańcucha pokarmowego, nikt nie interesuje się ich losem. Jedynym ich pożywieniem są odpadki – dodaje.

Bohaterki reportażu wspominają, że los świętych krów nie jest w Indiach lepszy. – Te zwierzęta są symbolem stworzenia, na tym polega ich świętość. Nie można ich jeść ani krzywdzić. Biedni mieszkańcy i tak nie są w stanie się nimi opiekować. Całe stada zwierząt chodzą ulicami, żywią się zazwyczaj resztkami wyrzuconymi z restauracji. Chorym krowom nie można  w żaden sposób ulżyć w cierpieniu. A konstytucja zabrania usypiania krów - opowiada Natalia.

Ponieważ dziewczynom trudno było zaakceptować swoją bezradność, zdecydowały się na powrót do Polski. Zostawiły jednak mieszkańców Indii z pewną myślą.

Każdy z nas ma w życiu jakieś zadanie, które prowadzi go do kolejnego życia. Hindusi wierzą, że jeżeli dobrze wypełnią swoje życie, będą w kolejnym wyższą istotą. Jeśli jednak nie wypełnią swojego zadania dobrze, urodzą się w drugim życiu jako zwierzę. Warto więc, by traktowali je dobrze.

Reportaż "Świat ludzi i zwierząt" przygotowała  Anna Łoś (Radio Kraków)

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

(mz)

Polecane