Proces księdza Gurgacza odc. 2

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Ksiądz Władysław Gurgacz zostaje aresztowany podczas jednej z akcji 2 lipca 1949 roku. Trafia do krakowskiego więzienia. Jego proces rozpoczyna się 8 sierpnia.

Posłuchaj

Proces księdza Gurgacza odc2
+
Dodaj do playlisty
+

Jak można usłyszeć we fragmentach montażu radiowego z ostatniego dnia procesu 13 sierpnia prokurator Henryk Ligięza twierdzi, że jeden ze współskazanych żalił się, że moralne nauki tego zakonnika pchnęły go do zbrodni. - Łzy wielu matek i żon, przekleństwa wielu ojców i sieroctwo dzieci - to wszystko ma na sumieniu ksiądz Gurgacz - grzmi prokurator.

Twierdzi, że oskarżony jest przedstawicielem "reakcyjnej części kleru, która autorytet kapłański oddała na służbę bandom, amerykańskiemu imperializmowi i rodzimej reakcji".

Podczas procesu jezuita stara się bronić swoich współtowarzyszy. Mówi odważnie, choć zdaje sobie sprawę, że może sprowokować sąd do wymierzenia najwyższej kary - śmierci.

Na końcu prokurator zwraca się do składu sędziowskiego, przekonując, że oskarżeni targnęli się na najważniejsze dobra: bezpieczeństwo Rzeczpospolitej i demokrację ludową, za co musi spotkać ich surowa kara. Ligięza dla księdza Gurgacza i jego towarzyszy żąda kary śmierci.

Obrońca z kolei stara się przekonać salę sądową do tego, że jezuita ma obciążenia psychiczne. Według jego słów ksiądz został określony przez jednego z lekarzy jako psychopata.

Władysław Gurgacz nie prosi o łaskę ani sędziów, ani prezydenta Bieruta. Wraz z innymi skazanymi został rozstrzelany 14 września 1949 roku. Protokół rozprawy głównej sfałszowano. Jezuita zostaje pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Pośmiertnie w roku 2008 odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Polecane