Proces księdza Gurgacza odc. 1
2011-06-08, 09:06 | aktualizacja 2011-06-08, 09:06
Jest 8 sierpnia 1949 roku, poniedziałek, gdy Polskie Radio informuje swoich słuchaczy o rozpoczęciu procesu przeciwko księdzu Władysławowi Gurgaczowi, który "z pięcioma członkami bandy dokonał licznych napadów rabunkowych".
Posłuchaj
Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, przychodzi na świat w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu w roku 1914. Gdy ma 17 lat wstępuje do Towarzystwa Jezusowego, święcenia kapłańskie przyjmuje w roku 1942. Po zakończeniu II wojny światowej jest kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a następnie, do roku 1948 u krynickich sióstr służebniczek głosi patriotyczne kazania. Musi się ukrywać. Wiąże się z antykomunistycznym oddziałem zbrojnym Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Nosi pseudonim "Sem". W lipcu 1949 roku zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzony w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich.
Proces Gurgacza prowadzi sędzia Stanisław Stasica, wspiera go Ludwik Kiełytka. Zaczyna od pytania, co oskarżony robił w oddziale PPAN. Ksiądz odpowiada: "Poza pełnieniem swoich funkcji kapłańskich przez pierwsze miesiące absolutnie nic więcej". Ksiądz przyznaje, że chodził w mundurze wojskowym cały czas od jesieni 1948 roku aż do momentu ujęcia.
W akcie oskarżenia znajduje się również zarzut wyrabiania fałszywych dokumentów przeciwnikom nowemu komunistycznemu porządkowi. Przetrzymywany w potwornych warunkach ksiądz Gurgacz jest przesłuchiwany przez prokuratora w sposób haniebny.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
W jutrzejszym odcinku ciąg dalszy opowieści o procesie kapelana Polski Podziemnej, jezuity, Władysława Gurgacza.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.
(pg)