"Krzyżacy" Jana Klaty z główną nagrodą na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
Na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych zaprezentowano dziewięć najciekawszych spektakli opartych na klasycznej literaturze. Główną Nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego jury przyznało sztuce "Krzyżacy" w wykonaniu zespołu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w reżyserii Jana Klaty.
Aleksandra Kolan w spektaklu "Krzyżacy" w reżyserii Jana Klaty
Foto: Tomasz Waszczuk/PAP
W dniach 11-21 czerwca w Opolu podczas Konfrontacji Teatralnych publiczność zobaczyła dziewięć najciekawszych w tym sezonie inscenizacji teatralnych opartych na klasycznej literaturze. Ostatniego dnia festiwalu jury, obradujące w składzie: Maria Maj, Dariusz Kosiński i Marcin Liber, wskazało laureatki i laureatów Konkursu.
Posłuchaj audycji Trójki:
- Scena Teatralna Trójki. 25. Festiwal Dwa Teatry - prosto z Sopotu
- Rozmowy o teatrze w "Trójce pod Księżycem"
Opolskie Konfrontacje Teatralne. Laureaci
Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 tysięcy złotych otrzymał spektakl "Krzyżacy" w reżyserii Jana Klaty z Teatru im Stefana Jaracza w Olsztynie za "czułe i uważne podejścia do klasycznego, popularnego i pozornie znanego tekstu, prowadzące do twórczej reinterpretacji". Grand Prix, przyznane teatrowi, zostanie przeznaczone na stworzenie następnej premiery na podstawie klasycznego tekstu.
"Doceniliśmy wydobycie z powieści i postaci Henryka Sienkiewicza nieoczywistych znaczeń rezonujących ze współczesnymi dyskusjami i emocjami. Twórcy przedstawienia dowiedli, że współczesna inscenizacja klasyki nie musi polegać na wymuszonej aktualizacji. Wykazali się zrozumieniem dla szczególnej relacji między twórczością autora 'Krzyżaków' a zbiorowymi wyobrażeniami i afektami współczesnych widzów. 'Krzyżacy' to wyjątkowe połączenie epickiego rozmachu i minimalistycznej estetyki z poczuciem humoru" - uzasadniają jurorzy.
Nagrody dla "Krzyżaków" Jana Klaty
Twórcy spektaklu "Krzyżacy" otrzymali też szereg nagród indywidualnych. Doceniono "połączenie minimalizmu estetycznego z głębią znaczeń i wielością funkcji" w scenografii, kostiumach i reżyserii świateł Mirka Kaczmarka oraz choreografię Maćko Prusaka, nagrodzonego także za choreografię w przedstawieniu "Tkocze" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Za kreacje aktorskie nagrody otrzymali: Maciej Cymorek za rolę Zbyszka z Bogdańca, Maciej Mydlak za rolę Maćka z Bogdańca i Cezi Studniak za rolę Juranda ze Spychowa.
Jury zauważyło też inne inscenizacje. W "Panu Tadeuszu" z Teatru Polskiego w Poznaniu doceniło reżyserię, scenariusz i koncept Kamila Białaszka, otwierający klasykę na nowego widza, a także aktorstwo Piotra Kaźmierczka w roli Gerwazego i Kornelii Trawkowskiej w roli Telimeny. Nagrodzono także Konrada Dworakowskiego za spektakl "Ubu król" Grupy Coincidentia z Białegostoku i Teatru Chorea z Łodzi.
"Przedwiośnie", "Tkocze", "Pułapka"
Gospodarz festiwalu, Teatr im. Jana Kochanowskiego, może świętować sukces "Przedwiośnia" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Nagrody otrzymali Grupa Mixer - za będące wyrazem wyjątkowej wyobraźni plastycznej kostiumy oraz aktorka Monika Stanek - za rolę Rewolucjonistki i Karoliny.
W spektaklu "Tkocze" z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, poza choreografią Maćko Prusaka, nagrodzono aktorki i aktorów: Grażynę Bułkę za rolę Matki Baumert, Marcina Gawła za rolę Antona Ansorge oraz Mateusza Znanieckiego za rolę Dreissigera.
Indywidualną nagrodę aktorską otrzymały także Anna Pentz za rolę Duszyczki w spektaklu "Pułapka" w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Studyjnego PWSFTViT w Łodzi oraz Izabela Baran za rolę Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Pawła Aignera z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Przyznano także wyróżnienia aktorskie: dla Heleny Grabickiej za rolę Grety i dla Kamili Tytło za rolę Felice - obie ze spektaklu "Pułapka", a także dla Olivera Woodcocka za rolę Asesora w spektaklu "Nowy PAN TADEUSZ, tylko że rapowy" w reżyserii Kamila Białaszka z Teatru Polskiego w Poznaniu.
Dziewięć spektakli na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
Podczas tegorocznej odsłony Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa pokazanych zostało dziewięć tytułów:
1. "Katarzyna, czyli o szkodach, jakie przynosi lektura powieści" według Jane Austen, reż. Zofia Gustowska, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,
2. "Krzyżacy" według Henryka Sienkiewicza, reż. Jan Klata, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
3. "Księżniczka na opak wywrócona" Calderona de la Barca, reż. Paweł Aigner, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu,
4. "Nowy PAN TADEUSZ, tylko że rapowy" według Adama Mickiewicza, reż. Kamil Białaszek, Teatr Polski w Poznaniu,
5. "Przedwiośnie" według Stefana Żeromskiego, reż. Piotr Ratajczak, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu,
6. "Pułapka" Tadeusza Różewicza, reż. Adam Orzechowski, Teatr Studyjny PWSFTviT w Łodzi,
7. "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego, reż. Ryszard Doliński, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach,
8. "Tkocze" Gerharta Hauptmanna, reż. Maja Kleczewska, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
9. "Ubu król" Alfreda Jarry’ego, reż. Konrad Dworakowski, Grupa Coincidentia w Białymstoku i Teatr Chorea w Łodzi.
Wyboru spektakli, które pojawiły się w Opolu - spośród 61 zgłoszonych do Konkursu przedstawień - dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Łukasz Drewniak, Wiktoria Formella, Monika Pilch, prof. dr hab. Michał Kuziak, dr hab. Wanda Świątkowska prof. UJ, Paweł Wodziński, Maryla Zielińska (przewodnicząca).
Ewelina Kołaczek, Instytut Teatralny