Rusza Festiwal Sztuka Ulicy: muzyka, teatr uliczny i pantomima także na poważnie

Teatr uliczny, nowy cyrk, widowiska plenerowe, koncert muzyki elektronicznej i spektakle wykorzystujące ruch, pantomimę oraz teatr wizualny: od 25 do 28 czerwca Warszawa i Piaseczno staną się sceną 33. edycji Festiwalu Sztuka Ulicy. W programie znalazły się prezentacje artystów z Polski, Włoch i Czech, a wszystkie wydarzenia będą dostępne dla publiczności bezpłatnie.

Rusza Festiwal Sztuka Ulicy: muzyka, teatr uliczny i pantomima także na poważnie

Festiwal Sztuka Ulicy w Warszawie (2024 r.)

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Festiwal Sztuka Ulicy należy do najważniejszych i najdłużej organizowanych wydarzeń poświęconych teatrowi plenerowemu w Polsce. Tegoroczna, 33. edycja odbędzie się od 25 do 28 czerwca w kilku punktach Warszawy, m.in. w Parku Szczęśliwickim, na Rynku Nowego Miasta, przy Złotych Tarasach i na targowisku Zieleniak, a także w Piasecznie. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena 96 oraz Ośrodek Kultury Ochoty. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Posłuchaj audycji w Trójce:

Sztuka poza murami teatrów 

Ideą festiwalu jest prezentowanie sztuki poza tradycyjnymi murami teatrów. Spektakle trafiają bezpośrednio do przestrzeni miejskiej, angażują przypadkowych przechodniów i tworzą wyjątkową atmosferę wspólnego uczestnictwa w kulturze. W programie znalazły się zarówno przedstawienia rodzinne, jak i realizacje poruszające ważne tematy społeczne.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się 25 czerwca w Parku Szczęśliwickim. Inauguracyjnym wydarzeniem będzie spektakl "Ale draka” warszawskiego Teatru Akt. Grupa od lat należy do najbardziej rozpoznawalnych zespołów teatru ulicznego w Polsce, a jej przedstawienia łączą elementy pantomimy, teatru ruchu i widowiska plenerowego.

Kolejne dni przyniosą pokazy rozgrywające się równolegle w różnych częściach miasta. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Teatr Migro z Krakowa, Teatr KTO, Teatr HoM, Teatr Delikates, Teatr Snów, Teatr Ewolucji Cienia oraz performerka Aurora Lubos.

Piaseczno z festiwalowym akcentem

Jednym z wydarzeń odbywających się poza stolicą będzie spektakl "Golem Godula” Teatru HoM, zaplanowany na 26 czerwca na parkingu miejskim przy ulicy Sierakowskiego w Piasecznie. Przedstawienie inspirowane jest legendą Karola Goduli, XIX-wiecznego śląskiego przemysłowca, wokół którego narosło wiele mitów i opowieści. Obecność Piaseczna w programie podkreśla regionalny charakter wydarzenia, które od kilku lat wychodzi poza granice Warszawy.

Od nowego cyrku po syntezatory i muzykę elektroniczną 

Program festiwalu nie ogranicza się wyłącznie do teatru. W sobotę, 27 czerwca, publiczność będzie mogła zobaczyć włoski spektakl "C.I.R.C.O.” grupy Duo Aqua und Fire. Artyści połączą akrobatykę, klaunadę, żonglerkę i muzykę wykonywaną na żywo, tworząc widowisko adresowane do widzów w każdym wieku.

Tego samego dnia na targowisku Zieleniak wystąpi czeski projekt Ventolin. Muzyk David Doubek znany jest z energetycznych koncertów opartych na syntezatorach i instrumentach elektronicznych granych na żywo. Jego występ będzie jednym z najbardziej muzycznych punktów programu festiwalu.

Finał z teatrem poetyckim

Ostatni dzień wydarzenia przyniesie dwa wieczorne spektakle finałowe. Na Rynku Nowego Miasta Teatr Ewolucji Cienia pokaże przedstawienie "Fin Amor”, natomiast w Parku Szczęśliwickim gdański Teatr Snów zaprezentuje spektakl "Klasa”. Oba zespoły słyną z budowania poetyckich obrazów scenicznych i wykorzystywania środków teatru wizualnego.

Festiwalowi towarzyszyć będzie również "Manifest Roślin” przygotowany przez Strefę WolnoSłowa. Spektakl inspirowany światem roślin i tematyką migracji zostanie pokazany 28 czerwca na targowisku Zieleniak.