Dziś wielki finał festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Dziś poznamy laureatów 25. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry” w Sopocie. O Grand Prix i nagrody rywalizuje 16 słuchowisk i 19 spektakli telewizyjnych. Podczas gali otwarcia Wielkie Nagrody Festiwalu otrzymali Danuta Stenka i Andrzej Seweryn.

Dziś wielki finał festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

"Nasze końce świata". Słuchowisko Trójki na żywo festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Festiwal "Dwa Teatry” po raz kolejny zgromadził w Sopocie twórców związanych z teatrem radiowym i telewizyjnym. Tegoroczna edycja ma szczególny charakter - wydarzenie obchodzi 25-lecie istnienia. Festiwal zainaugurowano pokazami konkursowych słuchowisk radiowych oraz spektakli Teatru Telewizji. W programie znalazły się m.in. "Rodzice", "Punkty tkliwe", "Królowa miłości" oraz "Moralność pani Dulskiej".

Posłuchaj audycji w Trójce:

Danuta Stenka i Andrzej Seweryn z Wielkimi Nagrodami Festiwalu

Najważniejszym momentem pierwszego dnia była Gala Otwarcia, którą poprowadziła Grażyna Torbicka. Podczas uroczystości wręczono Wielkie Nagrody Festiwalu - otrzymali je Danuta Stenka oraz Andrzej Seweryn, a także Nagrody Specjalne przyznane Witoldowi Gierszowi i Laco Adamikowi.

Ogłoszono również wyniki II Konkursu "Narracje nieobecne". Zwieńczeniem inauguracji był koncert Marcina Januszkiewicza "Osiecka po męsku", który nadał wydarzeniu bardziej kameralny, nastrojowy charakter i zamknął pierwszy dzień festiwalu.

Drugi dzień festiwalu przyniósł prezentacje kolejnych spektakli konkursowych Teatru Telewizji, wśród których znalazły się "Stan podgorączkowy", "Księgi sprośności", "Matka Joanna od Aniołów", "Dzień listopadowy" oraz "Pieśni piekarzy polskich". W programie szczególne miejsce zajęły również pokazy specjalne zorganizowane z okazji 70-lecia Teatru Sensacji "Kobra".

Wieczorem publiczność mogła zobaczyć spektakl na żywo "ZIELNIK, stand up na siedząco" w reżyserii Anny Seniuk, wystawiony na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. 

Dziś poznamy laureatów 25. Festiwalu "Dwa Teatry"

Finał festiwalu zaplanowano na 22 czerwca o godz. 19. Wówczas poznamy laureatów 25. edycji wydarzenia - o Grand Prix rywalizuje 16 słuchowisk oraz 19 spektakli telewizyjnych. Przewodniczący konkursu radiowego aktor Olaf Lubaszenko przyznał, że wszystkie słuchowiska były na bardzo wysokim poziomie.

Oprócz nagród dla najlepszych produkcji przyznane zostaną także wyróżnienia indywidualne - m.in. za reżyserię, scenariusz, muzykę, realizację akustyczną, zdjęcia, scenografię, kostiumy oraz montaż.