"Warsaw WAR SAW. Zrozumieć Polskę" Łukasz Rostkowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Warsaw WAR SAW. Zrozumieć Polskę" Łukasz Rostkowski
Fragment okładki płyty "WAR|SAW"Foto: fot. mat. promocyjne

Autor, tworząc płytę w oderwaniu od uroczystości rocznicowych, przywołał wybrane aspekty Powstania i ukazał je z mało dotychczas znanej, a charakterystycznej dla warszawiaków – humorystycznej strony, której we wspomnieniach Powstańców nie brakuje.

Słuchowisko "Warsaw WAR|SAW. Zrozumieć Polskę" powstało w wyniku fascynacji Łukasza Rostkowskiego historią oraz dostarczonym mu przez Muzeum Powstania Warszawskiego materiałem badawczym − kilkoma tysiącami godzin unikalnych nagrań pochodzących z Archiwum Historii Mówionej.

 

Łukasz Rostkowski polski reżyser, raper i kompozytor jest prekursorem wplatania narracji historycznej w uniwersalny przekaz muzyczny. Wielokrotnie nagrodzonym albumem "39/89. Zrozumieć Polskę" zachwycił krytykę i publiczność. Potrafi bowiem łączyć refleksję nad specyfiką polskiej historii i kultury z nowoczesnym dźwiękiem i obrazem,  brawurowo udowadniając,że o historii można i warto mówić własnym, oryginalnym językiem.

Kolejnym projektem z cyklu "Zrozumieć Polskę", realizowanym wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, zwraca uwagę publiczności na historię wydarzeń
z sierpnia 1944 roku.

 

Łukasz Rostkowski mówi: "Długo zastanawiałem się, jak podjąć ten wielokrotnie już poruszany, acz wciąż delikatny i kontrowersyjny wątek. Było to trudne także z powodu wyczuwalnej ostatnio nagonki na projekty historyczne i w ogóle negatywnej politycznej energii wokół traumatyzowanej przeszłości. Nie chcę jednak rezygnować z pasji, edukacji i przygody, jakimi są dla mnie połączenia historii i sztuki ze względu na przeminięcie mody i sporadyczne malkontenctwo. Kolejnym projektem z cyklu "Zrozumieć Polskę" chcę spróbować po swojemu opowiedzieć Wam o superbohaterach z 1944r. i na przekór historycznym żalom przypomnieć o ich niezłomnym optymizmie i poczuciu humoru nawet w beznadziejnych sytuacjach. Dedykowane niezłomnym optymistom."

Rostkowski stawia na autentyczność, dlatego w "Warsaw WAR|SAW. Zrozumieć Polskę" usłyszymy oryginalne narracje ludzi, którzy przeżyli Powstanie. Skomponowana przez Rostkowskiego muzyka jest nastrojowym tłem dla ich wypowiedzi. Subiektywne relacje uczestników wydarzeń z 1944 roku, bez jakiejkolwiek ingerencji w zapis ich wspomnień, odsłaniają nieznaną powszechnie kartę historii Powstania. Kartę, w której humor przeplata się z niewyobrażalnym piekłem. Nowoczesna muzyka i archiwalne nagrania tworzą niezwykle poruszające i za razem działające na wyobraźnię słuchowisko – żywą opowieść o historii Warszawy i warszawiaków sprzed 67 lat. Na płycie znajdzie się 15 utworów, które początkowo były adresowane do młodzieży, jednak dzięki swej oryginalności i różnorodności, a przede wszystkim dzięki niezwykłej narracji historycznej, okazały się atrakcyjne również dla starszych pokoleń.

Łukasz Rostkowski (L.U.C) -  (ur. 16 września 1981 w Zielonej Górze)
- polski reżyser, raper, kompozytor i producent obecnie związany z Wrocławiem. Założyciel, wokalista i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów m.in. filozofii "czterech galaktyk" zakładającej kreowanie przekazu opartego na połączonych ze sobą czterech dziedzinach sztuki - słowie, muzyce, filmie i grafice. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków otrzymał w 2010 roku Paszport Polityki. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Abradabem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, a także w ramach promowanej idei "Podaj Dalej" z wieloma młodymi producentami, którym pomagał zadebiutować - Ńemy, Pmx. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

SKŁAD:

Łukasz Rostkowski - koncept, kompozycja, produkcja;

Jacek Berg - Akordeon;

Adam Lepka - Trąbki;

Dawid Korbaczyński - Gitary;

Jakub Olejnik- Kontrabas

Wydawcą słuchowiska jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premiera płyty 19 maja 2011, dystrybutor: EMI Music Poland
 

Polecane