Gierek kawalerem Lenina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gierek kawalerem Lenina
Towarzysz Gierek wita się z Leonidem BreżniewemFoto: fot. wikipedia

Jest 11 maja 1973 roku - Polskie Radio instaluje mikrofony sprawozdawcze w siedzibie KC PZPR. Są one potrzebne dotransmisji z uroczystości wręczenia Edwardowi Gierkowi przyznanego mu przez Radę Najwyższą ZSRR Orderu Lenina.

Posłuchaj

Gierek kawalerem Lenina
+
Dodaj do playlisty
+

Odznaczenie, którym wyróżniono Edwarda Gierka zostało ustanowione w 1930 roku. Order Lenina był najwyższym odznaczeniem państwowym w Związku Radzieckim. Przyznawano go za szczególne zasługi w obronie socjalistycznej ojczyzny, wzmocnienie obronności w ZSRR, rozwijanie przyjaźni i współpracy miedzy narodami, wzmacnianie pokoju, ofiarną pracę i inne szczególnie wybitne zasługi dla państwa.

By osobiście udekorować przyjaciela z Polski do Warszawy przybywa radziecki przywódca Leonid Breżniew. Sprawozdawca Polskiego Radia donosi w dniu transmisji, że ta uroczystość będzie pięknym wyrazem uznania dla partii i całego narodu. Będzie też symbolem przyjaźni, braterstwa i jedności działania Polski oraz ZSRR w dziele socjalistycznego budownictwa i utrwalania światowego pokoju.

Breżniew podczas uroczystej przemowy zwraca uwagę, że droga życiowa towarzysza Gierka zawsze była drogą rewolucjonisty wiernego klasie robotniczej oraz ideom marksizmu - leninizmu. Ścieżką patrioty, w całości oddanego interesom swojej ojczyzny i dziełu szczęścia oraz rozkwitu narodu polskiego. To także, zdaniem radzieckiego przywódcy, droga internacjonalisty nieznającego większego celu, niż tryumf socjalizmu i pokoju.

Breżniew przypomina, że bardziej szlachetnej sprawy, niż walka o jedność i nowe sukcesy krajów socjalistycznych i światowego ruchu robotniczego, nie ma.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Polecane