Królewskie menu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Królewskie menu
Londyński Big BenFoto: SXC

Całe Zjednoczone Królestwo czeka na to wydarzenie, które prasa francuska okrzyknęła ślubem stulecia. Jaki to ma związek z paryską Akademią Kulinarną?

Posłuchaj

Kulisy Kulinarnej Akademii 28 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

Okazuje się, że Akademii Le Cordon Blue zlecono przygotowanie obiadu na uroczystość, jaka odbyła się 58 lat temu, w roku 1953 z okazji koronacji Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, babci księcia Williama, pana młodego, który teraz staje na ślubnym kobiercu.

Najpierw podano krem z pomidorów ze świeżym estragonem. Dalej pstrąg rzeczny w białym sosie. Klasyka francuskiej kuchni. Potem na stół wjechał kurczak a la Królowa Elżbieta. Co to było takiego? Na początek szczypta historii. Były to czasy, gdy do Imperium Brytyjskiego należały również Indie.

Okazuje się, że miało to także swoje odbicie na talerzu. Przyzwyczajenia Anglików były przejmowane przez ich hinduskich kucharzy, którzy ze swej strony starali się nakłonić swoich pracodawców do próbowania miejscowej kuchni, a przynajmniej nowych przypraw w wyspiarskich potrawach.

Już w czasie koronacji Jerzego V, w 1935 roku, sensacją była obecność na talerzach kurczaka w majonezie przyprawionym curry. W 1953 roku, 350 gości zasiadających do stołu w czasie obiadu w dniu koronacji Elżbiety II spróbowało królewskiego kurczaka przygotowanego przez Akademię Le Cordon Blue. Kurczaka wyluzowano z kości, a następnie ugotowano. Jak zwykle w takich przypadkach jeśli nie wszystko, to wiele zależy od sosu. Ten składał się z pomidorowego puree i suszonych moreli, w śmietanie z dodatkiem wina i właśnie curry.

Podobnie jak w czasach Jerzego V tak i tym razem wymieszano to z majonezem, czyli żółtkiem ubitym z musztardą z Dijon, wymieszanym z solą i świeżo utartym pieprzem, do czego powolutku dolewa się oliwy z oliwek, a na koniec nieco octu winnego. Do tak przyrządzonego kurczaka podawano zimną sałatkę ryżowo-ziołową. Następnym daniem były rożki z szynki faszerowane gęsimi wątróbkami, a na deser truskawkowa tarta. Do tego podawano mozelskie wino rocznik 1943 i szampana Kruga z 1945 roku. I tak oto na karty dziejów sztuki kulinarnej trafił „koronacyjny kurczak”.  

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w poniedziałki o 7.40 oraz w czwartki o 16.50.


Polecane