Od artystki do matki hip-hopu. Historia Sylvii Robinson

Hip-hop jako gatunek muzyczny ma już ponad 50 lat. Jak nietrudno się domyślić, raperzy i raperki nie od razu podbijali listy przebojów. Ktoś musiał przetrzeć szlaki i stworzyć pierwsze rapowane hity. Dokonała tego Sylvia Robinson; dziś za swoje zasługi nazywana czasem "matką hip-hopu".

Od artystki do matki hip-hopu. Historia Sylvii Robinson

Początki hip-hopu są silnie związane z działalnością Sylvii Robinson

Foto: shutterstock

Doprecyzujmy, że Sylvia Robinson nie jest twórczynią hip-hopu. Twórcą, który dał początek gatunkowi, jest DJ Kool Herc. Za datę narodzin hip-hopu jako muzyki przyjęto 11 sierpnia 1973 roku - wtedy to Herc zagrał podczas imprezy na nowojorskim Bronksie i zaczął miksować utwory.

Kiedy odbywała się wspomniana wyżej impreza, Sylvia Robinson działała jeszcze jako artystka. Wcześniej, przed rozpoczęciem solowej kariery, występowała w duecie z gitarzystą Mickeyem Bakerem (jako duet Mickey & Sylvia). W 1970 roku z kolei była współzałożycielką wytwórni Sugar Hill Records. To jej nakładem wydano pierwsze rapowe single.

"Rapper's Delight", czyli rap wchodzi na salony

Początkiem związku Sylvii Robinson ze światem hip-hopu było wyprodukowanie w 1979 roku piosenki "Rapper's Delight" od The Sugarhill Gang. Co ciekawe, wytwórnia miała na początku problem ze znalezieniem wykonawców utworu. Ówcześni raperzy występowali tylko na żywo i nie chcieli nagrywać niczego w studiu. 

Utwór stał się pierwszą piosenką rapową, która trafiła do szerszej publiczności. Po premierze wbił się na listy przebojów w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.  Rzadziej wspomina się o tym, że to właśnie ten utwór przyczynił się do popularyzacji samego określenia "hip-hop", które usłyszymy już w pierwszych wersach tekstu.

"The Message" - kultowy utwór, który powstał dzięki uporowi Sylvii Robinson

Trzy lata po wydaniu "Rapper's Delight" Sylvia Robinson pomogła w stworzeniu kolejnego przełomowego utworu dla hip-hopu. Tym razem jej współpracownikami zostali Grandmaster Flash and The Furious Five. Kobieta wyprodukowała dla nich (z pomocą Grandmaster Melle Mela) słynne "The Message". 

Utwór, poza uznaniem słuchaczy i krytyków, zyskał też ogromne znaczenie kulturowe. W 2002 roku został włączony do zasobów amerykańskiego Narodowego Rejestru Nagrań. Dekadę później magazyn "Rolling Stone" uznał go za najlepszą piosenkę hip-hopową w historii. W utworzeniu rankingu redakcji pomagali, dodajmy, między innymi: Busta Rhymes, Mike D (Beastie Boys) i Talib Kweli. 

Sama Sylvia Robinson zmarła w 2011 roku, w wieku 76 lat. Pośmiertnie przyznano jej miejsce w Rock and Roll Hall of Fame, jako laureatce nagrody Ahmeta Erteguna. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie solo, a nie jako członkini zespołu.

Kamil Kucharski