Liderzy, idee i Obama. 14 maja Poznaniu rusza Impact’25
Nobliści, światowe autorytety, szefowie globalnych firm, czołowi polscy przedsiębiorcy spotkają się w Poznaniu 14-15 maja na jubileuszowej 10. edycji Impactu, który odbywa się pod patronatem radiowej Trójki.
W Poznaniu trwa jubileuszowa, 10. edycja Impactu
Foto: mat. prasowe
Światowi liderzy, wielcy myśliciele, polscy przedsiębiorcy i kultura najwyższej próby – tak w skrócie wygląda jubileuszowy Impact. Dziesiąta edycja wydarzenia rusza już jutro (14 maja) w Poznaniu. To jedno z najważniejszych gospodarczych w Europie, które gromadzi światowe autorytety, ludzi biznesu, wizjonerów i decydentów.
Impact - doceniany i nagradzany na świecie - od lat wyznacza trendy wśród wydarzeń gospodarczych. Jego agenda obejmuje takie tematy jak geopolityka, cyfrowa przyszłość, finanse, bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo, zielona ekonomia, zdrowie psychiczne a krótkie formaty są dopasowane do oczekiwań współczesnych odbiorców. Zwięzłe i treściwe wystąpienia i 25-minutowe debaty są atutem wydarzenia.
Najbardziej wyczekiwanym gościem 10. edycji będzie prezydent Barack Obama - dla przypomnienia, jego żona Michelle była rok temu mówczynią Impact’24. Rozmowa 44. prezydenta USA z prof. Yale Timothym Snyderem, wybitnym badaczem naszej części Europy będzie momentem wieńczącym wydarzenie.
Liderzy, politycy, światowe autorytety
Barack Obama to jedno z wielkich nazwisk tej edycji – ale na pewno nie jedyny mówca, którego wystąpienie zapadnie w pamięć. Na scenie zobaczymy m.in. Johna Kerry’ego, byłego sekretarza stanu USA i specjalnego wysłannika ds. klimatu, który opowie o wpływie zmian środowiskowych na globalną gospodarkę. Zaproszenie do stolicy Wielkopolski przyjął także Francis Fukuyama, który po latach od "Końca historii" wraca z refleksją o przyszłości liberalnych demokracji.
Przyszłość Europy i Polski, nasze bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy będą ważnymi tematami Impact’25. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz omówi w Poznaniu główne kierunki rozwoju polityki bezpieczeństwa, a wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski skupi się na wyzwaniach w sferze cyberbezpieczeństwa i wojnie informacyjnej, w której wszyscy bierzemy udział. Wśród gości Impactu znajdą się m.in. Daniel Lawton – zastępca szefa Misji w Ambasadzie USA w Warszawie, wcześniej dyrektor grupy zadaniowej ds. Ukrainy w Departamencie Stanu – oraz Manfred Boudreaux-Dehmer, pierwszy w historii Chief Information Officer NATO czy gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Nie zabraknie również rozmów o zagrożeniu ze strony Rosji i trwającej wojnie w Ukrainie – w tym kontekście głos zabiorą m.in. prof. Timothy Snyder oraz ambasador Ukrainy, Michał Wawrykiewicz, z Parlamentu Europejskiego i Stefan Meister z German Council on Foreign Relations DGAP. Wyjątkowe będzie wystąpienie pt. "Kobiety na wojnie" z udziałem m.in. Oleny Apchel, reżyserki, kuratorki kultury, doktorki filozofii i nauk o sztuce, a dziś także żołnierki Gwardii Narodowej Ukrainy i innych kobiet z ukraińskiej armii.
Gospodarka głupcze!
Temat konkurencyjności Europy będzie odmieniony w Poznaniu przez wszystkie przypadki. Jednym z ekspertów, który mu się przyjrzy będzie Martin Wolf, główny komentator ekonomiczny „Financial Times” i jeden z najbardziej wpływowych publicystów gospodarczych na świecie. Reprezentanci sektora finansowego, którzy pojawią się w Poznaniu, z pewnością wsłuchają się w wystąpienie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, prof. Jacka Jastrzębskiego i ministra finansów Andrzej Domańskiego. Prognozy ekonomiczne na nadchodzący rok przedstawi prof. Ricardo Hausmann, założyciel i dyrektor Harvard’s Growth Lab, a partnerować mu będą w debacie Maciej Reluga, członek zarządu Santander Bank Polska, Alexandra Habeler-Drabek, członkini zarządu Erste Banku i Natalia Lechmanova, główna ekonomistka na Europę Mastercard Economics Institute.
Do Poznania przyjadą szefowie globalnych gigantów jak Roche, Mastercard, RASP, Erste Bank, ale także wysokiej rangi przedstawiciele innowacyjnych firm z naszego regionu jak Banaca Transylvania, Emag czy UiPath z Rumuni. Swoimi doświadczeniami podzielą się szefowie globalnych i polskich firm, banków, czołowi polscy przedsiębiorcy, m.in. Mathias Döpfner (CEO Axel Springer SE), André Hoffmann (vice chairman Roche), Rafał Brzoska, założyciel InPost, Rafał Modrzewski współtwórca ICEYE, Krzysztof Krawczyk – partner zarządzający CVC Capital Partners, Dariusz Mazurkiewicz, prezes Blika i wielu innych.
Polski rząd reprezentować będą m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, sportu i turystyki Sławomir Nitras, aktywów państwowych Jakub Jaworowski, nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek i wielu innych. Nie zabraknie także perspektywy samorządowców, którą przedstawią gospodarze - marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Impact jest bodaj jedynym wydarzeniem gospodarczym w Polsce na którym obecni są ludzie kultury i sztuki. W tym roku będzie tui m.in. Anda Rottenberg, Magdalena Boczarska, Mariusz Treliński, Jan Klata Borys Szyc. Kulturalnym zwieńczeniem naszej jubileuszowej edycji będzie rozmowa dr Katarzyny Kasi z noblistką Olgą Tokarczuk.
Ponieważ Impact od dawna wyszedł już poza ramy konferencji i stał się medialną platformą offline, która wydaje książki, magazyny, organizuje spotkania z wybitnymi umysłami i wystawy, w strefie Impact Art podczas wydarzenia będzie można zobaczyć kilka wystaw i prace takich artystów jak m.in. Salvador Dali, Wojciech Fangor, Aleksandra Waliszewska czy Małgorzata Mirga-Tas. Natomiast w autorskiej księgarni Impact Bookstore czekają uczestników spotkania z autorami i autorkami i podpisywanie książek.
A wszystko już od 14 maja w Poznaniu, podczas wyjątkowej, dziesiątej edycji Impact.
***