Klasyka kina żyje i ma się dobrze. Timeless Film Festival Warsaw rusza 7 kwietnia
Dzisiaj klasykę kina można obejrzeć w zaciszu domowym. Ale Timeless Film Festival Warsaw zmienia reguły gry i przypomina, jak najwybitniejsze dzieła kinematografii wyglądały na dużym ekranie. Proponuje też te produkcje, których wcześniej nie poznaliśmy. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
"Potop" Jerzy Hoffmana był nominowany do Oscara w kategorii filmu zagranicznego. Film miał ogromne znaczenie dla wielu pokoleń Polaków żyjących w PRL.
Foto: mat.prasowe
Coraz więcej widzów i widzek jest zainteresowanych nie tylko nowościami filmowymi, ale sięga do bliższej bądź dalszej przeszłości kina i tam szuka olśnień i zachwytów. W ten sposób klasyczne filmy nie tylko wracają do obiegu, ale także aktywnie kształtują gusta oglądających. Timeless Film Festival Warsaw powstał, by z jednej strony zaspokoić potrzeby kinomanów i kinomanek, prezentując klasyczne filmy w odnowionej cyfrowo jakości, a z drugiej - zaproponować młodym wielbicielom kina i osobom mniej obeznanym fascynującą podróż poprzez historię i kanon światowej kinematografii.
Kultowe filmy i nowa klasyka na Timeless Film Festival
Twórcy festiwalu proponują autorską narrację, która poszerza spojrzenie na klasyczne dzieła i kanon światowego kina. Mają także ambicję wprowadzenia do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie. Dlatego podczas Timeless Film Festival Warsaw produkcje Davida Lyncha sąsiadują z Jordana Zafranovića, a filmy Sama Peckinpaha przeplatają się z dokonaniami Mai Zetterling.
Osiem dni, 144 filmy, ponad 200 seansów
W czasie ośmiu dni festiwalu (7-14 kwietnia) widzowie mogą swobodnie wybierać między 144 filmami, które są zgrupowane w 13 sekcjach i będą pokazane na ponad 200 seansach. Są wśród nich retrospektywy wybitnych twórców i twórczyń kina światowego i polskiego ("Sam Peckinpah i jego dzika banda", "Mai Zetterling. Buntowniczka z wyboru", "Tribute to David Lynch", "Bracia Quai. W labiryncie wyobraźni", "Daniel Olbrychski. Twarzą w twarz z legendą", "Jordan Zafranović. Trylogia", "Przeklęta pasja - Pier Paolo Pasolini w 50. rocznicę śmierci"), bogata reprezentacja gatunków ("Uczta kinomanek i kinomanów"), zaskakujące zestawienia filmów i fenomenów ("Swobodni jeźdźcy, wściekłe byki. Nowe Hollywood 1967-1980"), sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym i tym, którzy i które zajmują się animacją ("Mistrzowie polskiej animacji").
"Shoah" - pokaz specjalny
2025 rok to 80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zakończenia II wojny światowej, podczas której Niemcy dokonali eksterminacji sześciu milionów europejskich Żydów. Pamiętając o tym, twórcy Timeless Film Festival Warsaw postanowili przypomnieć trudno dostępny i rzadko pokazywany, monumentalny film francuskiego reżysera Claude’a Lanzmanna "Shoah", którego premiera odbyła się 40 lat temu.
Film powstawał 12 lat, z czego sam montaż zajął pięć. Zdjęcia zostały nakręcone w latach 1974-1981, w miejscach dawnych obozów śmierci. Dla wielu jest to jedno z najważniejszych dzieł filmowych XX wieku.
Gdzie projekcje?
Projekcje odbywać się będą w czterech kinach - Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5, najbliższa stacja metra: Ratusz Arsenał), Luna (ul. Marszałkowska 28, najbliższa stacja metra: Politechnika), Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, najbliższa stacja metra: Pole Mokotowskie), Ziemia Obiecana (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, najbliższa stacja metra: Służew).

Szczegółowe informacje dotyczące Timeless Film Festival Warsaw można znaleźć na stronie timelessfilmfestival.pl oraz w mediach internetowych.
Trójka jest patronem medialnym Timeless Film Festival Warsaw.
***
Piotr Radecki/kor