63 lata Trójki. Tak świętowaliśmy urodziny!

Powoli wychodzimy z urodzinowego klimatu choć chcielibyśmy, by ta atmosfera ostatnich dni pozostała z nami jak najdłużej. Przełom marca i kwietnia spędziliśmy oczywiście na świętowaniu 63-lecia radiowej Trójki. W muzyczno-koncertowym szaleństwie nie zabrakło miejsca dla tych, którzy przez lata współtworzyli Trójkę i zapisali się złotymi zgłoskami w jej historii.

63 lata Trójki. Tak świętowaliśmy urodziny!

Od lewej: Gabriela Darmetko, Agnieszka Obszańska, Michał Olszański, Katarzyna Borowiecka, Katarzyna Pruchnicka i Tomasz Gorazdowski

Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Program 3 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 1 kwietnia 1962 roku. Początkowo emitował powtórki audycji z pozostałych dwóch programów. Nowa antena miała charakter rozrywkowy, była adresowana głównie do młodego słuchacza. Z czasem, za sprawą młodych prezenterów, na falach Trójki pojawiły się gatunki muzyczne, których nie grano na pozostałych antenach Polskiego Radia: big-beat czy rock'n'roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazywać się nie lada kreatywnością. Krążki dostarczali zaprzyjaźnieni sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni.

"Niedźwiedź" znowu w Trójce

Koncerty to jedno, ale w ramach urodzin na Myśliwiecką powrócili również ci, którzy przed laty byli związani z Trójką. Jednym z naszych gości był Marek Niedźwiecki - jeden z najważniejszych głosów w historii Polskiego Radia, związany z rozgłośnią do maja 2020 roku. Jego głos dobrze zna każdy, kto słuchał Programu 3 w minionych dekadach; z kolei stworzona i prowadzona przez niego "Lista Przebojów Trójki" ma dziś status kultowej. 

Marek Niedźwiecki powrócił do Trójki 31 marca, jako gość Michała Nogasia. Jakie uczucia towarzyszyły mu przy powrocie na Myśliwiecką? Jak dziś wygląda jego życie - radiowe i nie tylko? O tym opowiedział w specjalnym wydaniu audycji "Ludzie".

Aksamitny finał urodzin

Dzień później nasze studio przejęła Anna Gacek. Przez lata, od 2001 do 2020 roku, dziennikarka spotykała się ze słuchaczami Programu 3 m.in. w audycjach "Myśliwiecka 3/5/7", "Offensywa", "W tonacji Trójki" i "Historia pewnej płyty". Do tego na antenie mogliśmy usłyszeć jej autorskie audycje "Atelier" i "Powiększenie"

To właśnie z ostatnią z tych pozycji Anna Gacek powróciła do Trójki w dniu urodzin rozgłośni. 1 kwietnia, chwilę po godzinie 21.00, na naszej antenie zapanował "Aksamit", wyjątkowy w każdym tego słowa znaczeniu"W tych dwóch godzinach "zagrali" dla nas między innymi Quindon Tarver, Nick Cave & The Bad Seeds, Julee Cruise, PJ Harvey, The Smashing Pumpkins, The Bees czy Lana Del Rey.

"Dla Ptaszyna"

Poza powrotami urodziny świętowaliśmy również poprzez koncerty. Dokładniej cztery, z czego pierwszy miał miejsce już 28 marca. Był on połączony z uroczystością nadania studiu M5 imienia Jana Ptaszyna Wróblewskiego - legendy polskiego jazzu oraz naszego redakcyjnego kolegi, który od 1970 roku prowadził w Trójce "Trzy Kwadranse Jazzu".

Studio M5 oficjalnie otrzymało imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego Studio M5 oficjalnie otrzymało imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego

W trakcie koncertu na scenie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpili Special Quartet w składzie: Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja) i Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) oraz  Atom String Quartet – polski kwartet smyczkowy grający muzykę improwizowaną, w którego składzie są: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Całości towarzyszyła wystawa fotografii Jarka Wierzbickiego, który przez osiem lat dokumentował życie artystyczne Jana Ptaszyna Wróblewskiego – zarówno na scenie, jak i poza nią.

Efterklang - pierwszy zagraniczny koncert w nowej Trójce

Kolejnym, po koncercie "Dla Ptaszyna" punktem obchodów 63. urodzin Trójki był występ łączącej art pop z indie rockiem duńskiej grupy Efterklang, której twórczość od lat gości na antenie Programu 3. Miał on dla nas szczególne znaczenie - był to bowiem pierwszy zagraniczny koncert w "odnowionej" stacji.

Na scenie razem z muzykami Efterklang wystąpiła Michalina Bieńko, dziennikarka Trójki, a zarazem utalentowana artystka i kompozytorka. To wydarzenie na długo zapisze się w historii Programu Trzeciego. 

Konkurs piosenki, ale ustawiony

Od dźwięków Efterklang przeszliśmy do konkursu piosenki. W Studiu im. Agnieszki Osieckiej, nie w Opolu. I ustawionego, bo taki mieliśmy na to pomysł. Jego prowadzenie powierzyliśmy jak zawsze niezastąpionemu Arturowi Andrusowi, a na scenie "walczyły" gwiazdy polskiej estrady: Alicja Majewska, Magda Umer, Organek, Mela Koteluk, Ralph Kaminski, Basia Małecka i L.U.C

Nagrodą w konkursie był występ w dniu urodzin stacji. Każdy z uczestników zaśpiewał jeden utwór, a humorystyczna narracja prowadzącego przeplatała się będzie z muzyką, tworząc nieprzewidywalne widowisko. W konkursie - zgodnie z planem - zwyciężyła natomiast Basia Małecka.

Osiecka w Osieckiej, czyli Basia Małecka na żywo

Urodzinowe świętowanie zakończył koncert jednej z najciekawszych młodych artystek polskiej sceny muzycznej. Basia Małecka, autorka audycji muzycznej w Trójce, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowała utwory ze swojego debiutanckiego albumu "Agnieszka", na którym w autorski sposób interpretuje piosenki patronki naszego studia koncertowego.

Było nostalgiczne, zaskakująco i emocjonalnie. Po koncercie zadowoleni na pewno byli zarówno miłośnicy jazzu, jak i wielbiciele poezji Osieckiej. Nie zabrakło również niespodzianek w postaci piosenek, które usłyszymy na kolejnym albumie Basi Małeckiej.

***

qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.