63/100 – 63. urodziny Trójki w "Trójce pod Księżycem"
2025-03-28, 08:03 | aktualizacja 2025-03-28, 08:03
63/100, bo tyle czasu istnieje Trójka w stuletniej historii Polskiego Radia. W jej metryce 1 kwietnia 1962 roku figuruje jako data powstania stacji, choć pierwsze testy przeprowadzono już cztery lata wcześniej.
Historię Programu 3 Polskiego Radia przypominamy przy okazji kolejnych urodzin.
Posłuchaj
Najbardziej spektakularne obchodziliśmy w 1992 roku. Świętowanie rozpoczęliśmy już 27 marca. Kulminacja przypadła na niedzielę 1 kwietnia. Odbyły się wówczas trzy koncerty i wszyscy byliśmy zaangażowani w ich organizację na zasadach wolontariatu. Atmosferę wspólnego świętowania zapewnił Paweł Sztompke, kierownik Redakcji Muzycznej od 1986 roku. Koncerty zapowiadali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Mann oraz Marek Niedźwiecki, który od 1982 roku tworzył "Listę Przebojów Trójki". Wydarzeniem było niespodziewane pojawienie się w studiu Piotra Kaczkowskiego, przebywającego wówczas w Stanach Zjednoczonych.
Do tradycji kilkudniowego świętowania urodzin nawiązała w tym roku Agnieszka Szydłowska. Tym wydaniem "Trójki pod Księżycem" rozpoczęliśmy obchody naszych 63. urodzin. To doskonała okazja, by przypomnieć historię Programu 3 Polskiego Radia. My postanowiliśmy skupić się na muzycznej części tej historii, ponieważ taki był profil Trójki - skierowany do ówczesnej młodzieży, muzyczno-rozrywkowy, choć nie brakowało wówczas audycji publicystycznych i kulturalnych. W autorskich programach prezentowano wszystkie gatunki muzyki: klasyczną, jazzową, bluesową i rockową. Szeroko rozumiany pop wyróżniał Trójkę na tle innych stacji. W tamtym czasie ukształtował się nasz charakterystyczny idiom, który zawdzięczamy głównie młodym ludziom. Dołączyli oni do nas, przychodząc z sąsiedztwa - z Rozgłośni Harcerskiej, mieszczącej się w siedzibie IMKI przy ul. Konopnickiej w Warszawie.

Do tego wydania "Trójki pod Księżycem", emitowanego pod hasłem "Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość", przygotowaliśmy kilka niespodzianek, dlatego nie zdradzaliśmy szczegółów programu. Naszym specjalnym gościem był Paweł Sztompke. Jako redaktor muzyczny Trójki od połowy lat 70. do 1996 roku, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu jej współczesnego charakteru - choć miał znakomitych poprzedników, począwszy od Mateusza Święcickiego. Ważny wkład w ten proces wniósł na początku lat 90. Grzegorz Miecugow, który przez kilka miesięcy pełnił funkcję dyrektora Trójki (odszedł w wieku 62 lat w 2017 roku), a przez kolejne lata był związany z TVP i TVN.
W słowno-muzycznym cyklu "Słowa, słowa, słowa" tylko jedno hasło: "uśmiech" i tylko radosne piosenki przygotował Michał Żołądkowski, od 30 lat "radioaktywny", wychowany na Trójce.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 28.03.2025
Godzina emisji: 0.05
pr/bm/qch/kor