Można się nauczyć rozpoznawać fake newsy, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić
Trening dotyczący rozpoznawania dezinformacji daje efekty już po miesiącu. Ludzie znacznie łatwiej identyfikują fake newsy, kiedy mają do tego odpowiednie przygotowanie.
Dezinformacja - plaga XXI wieku. Cały czas uczymy się z nią skutecznie walczyć
Foto: shutterstock/buffaloboy
Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, odpowiednie szkolenie pozwala na rozpoznanie fałszywych informacji i odrzucanie tych, które nie są prawdą.
Trening czyni mistrza
Rozpoznawania fałszywych informacji trzeba się nauczyć. Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wystarczy miesięczny trening rozpoznawania fake newsów, aby skutecznie przeciwstawić się dezinformacji.
- Oceniając prawdziwość informacji, warto dać sobie czas na zastanowienie. Czasami wystarczy 15-30 sekund, aby nieco ochłonąć, spojrzeć na daną informację trzeźwym okiem i ocenić, czy jest to wiarygodne źródło - mówi dr Bartosz Kicior, socjolog i medioznawca z SWPS. - Jest to super ćwiczenie. Jeżeli wprowadzimy taką praktykę, to już będzie dobrze i będziemy mniej podatni na dezinformację - dodaje.
- Możemy nie tylko samodzielnie weryfikować fakty. Chcemy, żeby dziennikarze czy instytucje państwowe dostarczały nam wiarygodnych informacji - dodaje Magdalena Wilczyńska z NASK. - Najnowszym trendem jest prebunking. To taka szczepionka, która mówi nam, że w danym temacie rozpowszechniana jest dezinformacja. Prebunking może też mówić, jakie są techniki dezinformacyjne i jakimi kanałami dezinformacje są rozprzestrzeniane - dodaje.
Prebunking ma na celu edukowanie i uodpornienie społeczeństwa na fałszywe narracje. Aby łatwiej rozpoznać fałszywe treści, które napotykamy w mediach czy internecie, kluczowe jest poznanie mechanizmów rozprzestrzeniania dezinformacji.
Przeczytaj także:
- Fejkowe reklamy z celebrytami znikną? Sztuczna inteligencja ma rozwiązać problem
- Uzupełniający urlop macierzyński wchodzi w życie. Kto może z niego skorzystać?
- Więcej social mediów, mniej koncentracji. Skupienie się zaczyna sprawiać nam problemy
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Gonet
Data emisji: 19.03.2025
Godzina emisji: 18.20
dm