Jak żyć w otaczającym nas hałasie i nie stracić słuchu?
2024-10-01, 15:10 | aktualizacja 2024-10-01, 16:10
Aby dźwięk był przyjacielem, a nie wrogiem... powinien dobrze na nas działać i przynosić nam korzyści. Podstawowa jest świadomość o działaniu dźwięku na nas.
Mimo otaczającego nas hałasu mamy spory wpływ na jego ograniczenie. Możemy również świadomie słuchać muzyki, tak aby nas nie drażniła, co jak się okazuje ma wpływ na stan naszego słuchu.
Posłuchaj
Dobry słuch daje komfort życia i pozwala długo cieszyć się muzyką i oczywiście także radiem. Co zatem robić, żeby zachować go jak najdłużej w dobrej kondycji. A słuch nie regeneruje się i dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Muzyka wrogiem czy przyjacielem słuchu?
Słuchanie muzyki na przenośnych odtwarzaczach oraz życie w hałaśliwym mieście, mają niewątpliwie negatywny wpływ na nasz słuch. Dodatkowo istotną przyczyną pogorszenia słuchu są infekcje górnych dróg oddechowych.
Pierwszym efektem pogorszenia słuchu jest zmęczenie i rozdrażnienie, kolejnym - szumy uszne.
- Jeżeli nie dba się o słuch, to skutkiem może być efekt, że młodzież szkolna gdy dorośnie do 20-30 roku życia, będzie słyszała tak, jak sześćdziesięciolatkowie - mówi dr Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. - Gdy dziecko dostaje rożnego typu odtwarzacze i aplikuje sobie muzykę codziennie, to trudno nie przewidywać trwałych ubytków słuchu gdy dorośnie do wieku dojrzałego - dodaje.
Czytaj także:
- Słyszeć nie znaczy słuchać – na czym polega różnica?
- Niebezpieczne zachowania za kierownicą. Czy będą mandaty za jazdę w słuchawkach?
- Izabela Dłużyk: warto zrobić coś innego, spróbować się wyciszyć, odejść od cywilizacji
Jak dbać o słuch?
Aby możliwie jak najdłużej utrzymać słuch w dobrej kondycji trzeba szanować swoje uszy. Warto tez pamiętać tym, że dźwięki odbieramy całym ciałem. Jeśli drażni nas jakiś rodzaj muzyki, jest to sygnał aby zmienić przestrzeń z taka muzyką.
- Wydaje nam się, że coś mamy i to zostanie z nami na zawsze - mówi dr Anna Geremek-Samsonowicz z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. - Nie zastanawiamy się, jak długo przebywamy w pomieszczeniach gdzie jest głośno. Także na hałaśliwej ulicy nie dajemy odpocząć naszym komórkom zmysłowym. Należy znaleźć trochę czasu aby po prostu... nie słuchać i dać odpocząć uszom - dodaje.
***
Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Cykl: Przyjaciel Dźwięk
Autor cyklu: Michał Margański
Data emisji: 1.10.2024
Godzina emisji: 10.32
dm