Alice Winn i jej opowieść o piekle I wojny światowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alice Winn i jej opowieść o piekle I wojny światowej
Na "Wszystkie Książki Świata" zaprasza Michał NogaśFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

We "Wszystkich Książkach Świata" Michał Nogaś zaprosił na rozmowę z autorką powieści, której bohaterami są młodzi ludzie - ochotnicy, którzy zdecydowali się ruszyć na front, by przeżyć przygodę. Okazało się, że wojna, życie w okopach i piekło, którym okazał się wielki zbrojny konflikt, zmieniły ich życie na zawsze.

"In Memoriam" to opowieść o przyspieszonym wejściu w dorosłość, o skrywanych gestach i pragnieniach, o konsekwencjach podejmowanych w uniesieniu decyzji, o rozpadzie bezpiecznego świata i o traumach, które nie dają o sobie zapomnieć. Książka ukazała się w Polsce w przekładzie Anny Halbersztat, a opublikowało ją Wydawnictwo Poznańskie.


Posłuchaj

52:09
Alice Winn i jej opowieść o piekle I wojny światowej (Wszystkie Książki Świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gazeta "The Preshutian", wydawana na terenie Preshute College, w pierwszej połowie roku 1914 emocjonowała się zapowiedziami wojny, jej wybuchem, faktem, że piękni, młodzi i dostojni jej uczniowie ruszają na front. Ale kilka miesięcy później, gdy nastała jesień, zaczęła publikować nekrologi oraz "in memoriam", czyli wspomnienia o tych nastolatkach, którzy wspaniale się zapowiadali, mieli zasilić angielskie elity, ale zginęli gdzieś na kontynencie, w błocie, w okopach, na ziemi niczyjej.

Na wojnę, która nazwana zostanie Wielką, a następnie I wojną światową, ruszają także Sidney Ellwood i Henry Gaunt, dwaj przyjaciele, dorastający młodzieńcy z dobrych brytyjskich domów. Nie wyobrażają sobie życia bez siebie, choć nie do końca potrafią znaleźć słowa, by przyznać się do tego przed sobą i - każdy z nich - przed tym drugim. Ale czy są świadomi tego, co czeka ich we francuskich okopach? Czy będą w stanie przeżyć wojnę, wrócić cali i zdrowi? Jak zniosą fakt, że nagle mogą okazać się młodymi oficerami dowodzącymi mężczyznami w wieku ich ojców?

Wojenny kocioł

Alice Winn, irlandzko-amerykańska pisarka, pokazuje w "In Memoriam" piekło działań zbrojnych, tragedię ludzi, którzy zostali zmuszeni lub sami zgłosili się do wzięcia udziału w jednym z największych konfliktów w historii świata. Nie tylko umiejętnie odrysowuje atmosferę przedwojennego podniecenia, ale także zagubienie, przerażenie, obłęd tych, którzy miesiącami czekali na bitwę, odchodzili od zmysłów i woleli zginąć, niż wrócić do w miarę normalnego życia. A jak mogli czuć się w tym wszystkim ci, którzy doświadczali tego, co zakazane i - wówczas (ale czy tylko?) - społecznie nieakceptowane?

Przeczytaj także:

Odtworzyć ducha tamtych czasów

- Jeśli chodzi o moje badania, to korzystałam prawie wyłącznie ze źródeł z epoki - przyznaje autorka w rozmowie z Michałem Nogasiem. - Ludzie często wspominają o nowszych książkach, ale rzadko je czytam. Niesamowity w kontekście I wojny światowej jest ogrom literatury z tego okresu, która pozwala naprawdę poczuć ducha tamtych czasów - dodaje pisarka.

Autorka "In Memoriam" dodaje jednocześnie, że jedynym elementem, którego nie da się odtworzyć, jest język, jakim posługiwali się żołnierze w okopach w trakcie I wojny światowej. - Wiele osób wspominało, że nie można było publikować wulgaryzmów. Ernest Hemingway zauważył, że język mężczyzn podczas wojny był niezwykle wulgarny i obsceniczny, dlatego nie pojawiał się w druku. Nie wiemy do końca, jakim językiem posługiwali się żołnierze podczas I wojny światowej. Teraz to się zmieniło; czytając o wojnie w Wietnamie, od razu widać sposób wyrażania się uczestników tej wojny - zwraca uwagę gościni audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystkie Książki Świata
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Alice Winn 
Data emisji: 26.01.2025
Godzina emisji: 20.05 

mn/qch/kor

Polecane