Menachem Begin premierem Izraela
Jest maj 1977 roku. W Izraelu odbywają się wybory powszechne, które kończą 29 letni okres rządów lewicowej Partii Pracy kierowanej przez Icchaka Rabina. Zwycięża prawicowy Likud.
Begin,Carter i Sadat w Camp David 1978
Foto: źr.wikipedia
Premierem zostaje lider ugrupowania Menachem Begin. Polskie Radio podkreśla, że wygrana sił prawicowych w Izraelu wywołała spore zaskoczenie zagranicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W krajach reakcja była zdecydowanie negatywna.
Menachem Wolfowicz Begin przychodzi na świat w 1913 roku w Brześciu nad Bugiem jako Mieczysław Biegun. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i jednocześnie przygotowuje się do walki zbrojnej w Palestynie.
Wojnę przeżywa jako żołnierz Armii Andersa i dociera na tereny przyszłego państwa Izrael, gdzie za zgodą dotychczasowych zwierzchników pozostaje i rozpoczyna walkę zbrojna metodami terrorystycznymi.
Po powstaniu niepodległego państwa staje na czele partii Herut (Wolność)., która z czasem przeradza się w blok Likud (jedność). Jest nieprzejednany wobec krajów arabskich i Niemiec. Stanowczo sprzeciwia się przyjęciu reparacji od RFN.
Za rządów Begina, które trwały do 1983 roku Jerozolima została oficjalnie stolicą państwa żydowskiego. Jednocześnie premier wynegocjował z egipskim przywódcą Anwarem Sadatem traktat pokojowy, za co obaj politycy otrzymali w roku 1978 Pokojową Nagrodę Nobla.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.
(dmc)