Dlaczego każda pliszka swój ogonek chwali?
2025-01-24, 14:01 | aktualizacja 2025-01-25, 08:01
Najpopularniejszym krajowym gatunkiem pliszki jest pliszka siwa. Ten gatunek charakteryzuje się m.in. długim ogonkiem, który przeszkadza tym ptakom w lataniu, ale pomaga w zdobywaniu pokarmu.
Posłuchaj
Skąd się wzięło powiedzenie, że każda pliszka swój ogonek chwali, i do czego ten ogonek służy tym ptakom. Na to pytanie w piątkowej audycji "Wśród Zwierząt" odpowiadał dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego - Andrzej Kruszewicz.
Posłuchaj
Ogon, który przeszkadza w lataniu
- Pliszki mają długie ogonki, które trochę przeszkadzają im w lataniu, ale za to pomagają w zdobywaniu pokarmu. Ruszając tym ogonkami, powodują, że nieruchome o poranku owady zaczynają się poruszać i dzięki temu pliszki mogą je zauważyć i upolować - mówi Andrzej Kruszewicz.
- Mamy w Polsce trzy gatunki pliszek, z których najpopularniejsza jest pliszka siwa. Jest ona najłatwiejsza do obserwowania, gdyż mieszka przy naszych domostwach - kontynuuje Andrzej Kruszewicz. - Jeśli jadąc samochodem, widzimy ptaka, który biegnie truchcikiem po drodze, to najprawdopodobniej jest to właśnie ta pliszka. Jest to jedyny nasz ptak, który potrafi dobrze ocenić prędkość samochodu. Zawsze zdąży zejść z drogi lub odlecieć. Inne ptaki mają z tym kłopot, bo prędkość powyżej 60 kilometrów na godzinę jest dla nich nierozpoznawalna - wyjaśnia dyrektor warszawskiego zoo.
Przeczytaj także:
- Czy zimowa chandra dopada zwierzęta w zoo?
- Cała prawda o reniferach - jak to jest z ich porożem i imionami?
- Sójki - ptaki, które doskonale potrafią naśladować różne głosy
Doktor Andrzej Kruszewicz poza tym, że jest dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego i zna wiele sekretów swoich podopiecznych, jest też ornitologiem i lekarzem ptaków. Stara się pokazać zwierzęta z mniej znanej strony, opowiadać o ich złożonej psychice, uczuciach i bardzo bogatym życiu społecznym.
***
Tytuł cyklu: Wśród Zwierząt
Autorzy cyklu: Dariusz Pieróg i Andrzej Kruszewicz
Data emisji: 27.12.2024
Godzina emisji: 7.50
dm/kor