Szacunek, wspólnotowość i więzi rodzinne w różnych kulturach
2025-01-19, 14:01 | aktualizacja 2025-01-19, 14:01
Co kraj to obyczaj. W zależności od państwa czy kultury inne też może być postrzeganie więzi rodzinnych, szacunku czy wspólnoty. Jak to wygląda w krajach afrykańskich? O tym w "Zagadkowej Niedzieli" opowiedziała Beata Lewandowska-Kaftan.
Gościni "Zagadkowej Niedzieli" zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż tam powraca. Beata Lewandowska-Kaftan to także autorka kilku książek opisujących, jak wygląda życie na tym kontynencie.
Posłuchaj
Słowo i tradycja
Jak zaznacza Beata Lewandowska-Kaftan, w Afryce więzi rodzinne są niezwykle silne. Ich umacnianie i relacje między np. wnukami i dziadkami wyglądają inaczej niż na naszym kontynencie. Z czego to wynika? - To się bierze z tradycji i w dużej mierze z tego, że kultury afrykańskie to były przez wiele wieków kultury mówione. Ta wiedza, która się gromadziła, były przekazywane ustnie przez starszych młodszym - opowiada gościni radiowej Trójki.
- Starszyzna przekazywała to opowiadając i do dziś tak jest. Mimo że są internet, książki i telewizja, pozostał ogromny szacunek do osób starszych; ich doświadczenia życiowego i wiedzy. Do nich przychodzi się po radę - zaznacza ekspertka.
Przeczytaj także
- Anna Maziuk: niedźwiedzie paradoksalnie wywołują we mnie spokój
- Nie tylko makijaż, czyli wszystkie oblicza malowania twarzy
Opowieść połączona z muzyką
W ramach audycji wraz z Beatą Lewandowską-Kaftan wybraliśmy się w podróż między innymi do Bamako, czyli stolicy Mali. Żyją tam grioci, czyli specjalna kasta (grupa ludzi o specjalnych prawach i obowiązkach) skupiająca żywe archiwa afrykańskiej kultury. - Grioci są bardzo ważnymi osobami w kulturze zachodniej Afryki, byli doradcami królów. Oni śpiewają opowieści i grają na przepięknym instrumencie zwanym kora - opowiada podróżniczka.
Co ciekawe, grioci uczą się gry na korze właśnie od swoich dziadków. A zgodnie z tradycją, w skład tej kasty wchodzili jedynie mężczyźni. - Uczą się od swoich dziadków gry na instrumentach oraz historii. Te opowieści o dawnych królach od czasów średniowiecza, wioskach, wojnach, były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do dziś grioci są bardzo ważną grupą społeczną; w Mali, Senegalu, Gambii czy różnych innych krajach Afryki Zachodniej. A ostatnio griotkami bywają również kobiety - wyjaśnia rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa Niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Beata Lewandowska-Kaftan (podróżnicza, autorka książek)
Data emisji: 19.01.2025
Godzina emisji: 9.07
qch