"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [OGLĄDAJ TERAZ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi Renaty Grochal będą: Waldemar Buda (Prawo i Sprawiedliwość), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Dorota Olko (Lewica), Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska), Witold Tumanowicz (Konfederacja), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Marcin Kulasek został nowym ministrem nauki. Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rady ministrów. Dziękował Dariuszowi Wieczorkowi za pracę. Marcinowi Kulaskowi życzył powodzenia. W czasie uroczystości była mowa m.in. o polskim naukowym Noblu i trudnej pracy w resorcie nauki. 

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Prawa i Sprawiedliwości Mateuszowi Morawieckiemu. Wniosek skierował prokurator generalny, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, dotyczy wyborów kopertowych z 2020 roku, kiedy Morawiecki był premierem.
Działanie prokuratury skomentowali w mediach społecznościowych m.in. politycy Koalicji Obywatelskiej. Szef KPRM Jan Grabiec napisał, że "Mateusz Morawiecki wkrótce straci immunitet i zostanie oskarżony za przestępstwa. Łamiąc obowiązujące przepisy próbował przeprowadzić wybory kopertowe, odbierając nielegalnie kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej". Grabiec dodał, że organizacja nieudanych wyborów kosztowała miliony złotych, jest jedynym takim przypadkiem w historii Polski oraz skompromitowała państwo.
"W Polsce nie ma świętych krów [...] Nikt, nawet premier, a zwłaszcza premier, nie może podejmować nielegalnych działań!" - napisał szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Pełnomocnik rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych powodzą minister Marcin Kierwiński napisał: "Morawiecki straci immunitet i odpowie za złamanie prawa w sprawie kopertowych wyborów. Każdy jest równy wobec prawa!".
Poseł Zbigniew Konwiński, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, napisał, że "premier PiS tak walczył o kopertowe wybory, że aż ma prokuratora na karku".
Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza stwierdził, że wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Morawieckiemu to nie zemsta polityczna tylko "logiczna konsekwencja w respektowaniu prawa oraz nowa jakość dla PiS, czyli nierozpościeranie parasola ochronnego nad politykami. Odpowie za swoje czyny tak, jak odpowiedziałby każdy inny obywatel".
"Morawiecki ma się z czego tłumaczyć, a to dopiero początek" - napisał europoseł KO Andrzej Halicki.
Sprawę niedoszłych wyborów kopertowych z 2020 roku bada zespół prokuratorów. Ich zdaniem Mateusz Morawiecki, pełniąc obowiązki premiera RP, mógł popełnić przestępstwo przekroczenia uprawnień - powiedziała rzeczniczka Prokuratora Generalnego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że podpisano rozporządzenie dotyczące jednej lekcji religii. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden. Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.


***

Na poranną audycję "Śniadanie w Trójce" w sobotę (18 stycznia) o godz. 9.05 zaprasza Renata Grochal.

IAR/dm


Polecane