Paszporty "Polityki" - nagroda, która motywuje. Yul Łyskawa nagrodzony!
2025-01-16, 10:01 | aktualizacja 2025-01-16, 11:01
We wtorek wieczorem wręczono Paszporty "Polityki" za 2024 rok. Te jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce przyznano w siedmiu głównych kategoriach. Wręczono też dwie specjalne nagrody specjalne.
Paszporty "Polityki" w tym roku przyznano już po raz 32. Od ubiegłego roku kategorii "literatura" zastąpiła szeroko pojęta "książka". Od tego roku zamiast "teatru" wręczany jest Paszport w kategorii "scena", obejmującej spektakle, choreografię, taniec i ruch sceniczny. Od ubiegłego roku własny Paszport przyznają też czytelnicy i czytelniczki.
Posłuchaj
W kategorii książka nagrodę odebrał Jul Łyskawa, autor powieści "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Jego wielowątkowa saga rozgrywa się w amerykańskim miasteczku przypominającym Twin Peaks i łączy różne konwencje literackie. Powieść można było usłyszeć na antenie Trójki w cyklu "Proza czytana w Trójce" w interpretacji Rafała Królikowskiego.
W kategorii muzyka popularna nagrodę otrzymał Kuba Więcek, saksofonista i kompozytor jazzowy. Został wyróżniony za połączenie różnych muzycznych światów.
- Już od paru lat staram się wchodzić w ten świat muzyki popularnej - mówi Kuba Więcek. - Jestem producentem wielu wokalistów i raperów. Było to dla mnie naturalne, aby to przenieść do muzyki jazzowej. Sprawia mi to największą przyjemność w muzyce. - dodaje.
Za film Paszportem "Polityki" nagrodzono reżyserkę i scenarzystkę Kamilę Taraburę.
- Ten Paszport to dla mnie zastrzyk energii do dalszego działania - mówi Kamila Tarabura. - Mam już kolejny projekt, który rozwijam i na pewno zrobię wszystko, aby wyszedł jak najlepiej - obiecuje.
W kategorii sztuki wizualne Paszport "Polityki" trafił do hafciarki i aktywistki Moniki Drożyńskiej.
- To są ogromne emocje, ale także wielkie wzruszenie - mówi Monika Drożyńska. - Czuję się bardzo uprzywilejowana, że mogę się realizować w sztuce. Ta nagroda jest dowodem na to, że warto nie rezygnować i cieszę się, że nie przestałam. A nie było to łatwe dla mnie. Paszport na pewno pomaga, zwłaszcza w takiej samotniczej pracy, którą ja się zajmuje. To dowód na to, że są odbiorcy mojej sztuki i że jest to dla nich ważne - dodaje.
W kategorii kultura cyfrowa uhonorowano proukraiński internetowy ruch społeczny NAFO - North Atlantic Fella Organization i jego inicjatora Kamila Dyszewskiego.
Nagrodę w kategorii scena wręczono tancerzowi i choreografowi Wojciechowi Grudzińskiemu. Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna otrzymała sopranistka Gabriela Legun.
Po raz drugi przyznano też Paszport Czytelników, który otrzymała aktorka Sandra Drzymalska. Nagrodą specjalną - tytułem kreatora kultury uhonorowano reżysera Marka Koterskiego, twórcę takich filmów jak "Dzień świra" czy "Nic śmiesznego".
Przeczytaj także
- Popołudniowe "Zapraszamy do Trójki" w wydaniu specjalnym, na żywo z Brukseli
- Islandia - zarobkowe eldorado. Płace są tu prawie tak wysokie, jak w Szwajcarii
- Raz na tysiąc lat: obchody tysiąclecia koronacji dwóch królów Polski w Gnieźnie
O oprawę muzyczną gali wręczenia Paszportów "Polityki" zadbał Łona, laureat Paszportu Czytelników z ubiegłego roku, a towarzyszyli mu na scenie Konieczny i Krupa.
Laureaci i Laureatki Paszportów "Polityki"
FILM: Kamila Tarabura
SCENA: Wojciech Grudziński
KSIĄŻKA: Jul Łyskawa
SZTUKI WIZUALNE: Monika Drożyńska
MUZYKA POWAŻNA: Gabriela Legun
MUZYKA POPULARNA: Kuba Więcek
KULTURA CYFROWA: Kamil Dyszewski i North Atlantic Fella Organization
PASZPORT CZYTELNIKÓW: Sandra Drzymalska
KREATOR KULTURY: Marek Koterski
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału: Gosia Jakubowska
Data emisji: 15.01.2025
Godzina emisji: 6.37
IAR/dm/DS