Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości
OperacjaFoto: MAD.vertise/Shutterstock

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.

  • Pierwszy przeszczep nerki od zmarłego dawcy w Polsce miał miejsce 25 stycznia 1966 roku. Ten dzień uznaje się za początek transplantologii w naszym kraju.
  • W roku 2022 polscy transplantolodzy przeszczepili ponad 1500 narządów.

Pionierskie przeszczepy ratujące życie

– Robimy dużo pionierskich operacji w skali kraju, ale zajmujemy się też procedurami, które są rzadkie w skali Europy czy nawet świata. Czymś takim było jednoczasowe przeszczepienie wątroby i trzustki. To niezwykle rzadka procedura: wykonano ich zaledwie kilka na świecie – mówi prof. Wojciech Lisik, transplantolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To nie jedyny sukces polskiej transplantologii: w 2014 roku pierwszy w Polsce przeszczep twarzy w celu ratowania życia został uznany za najbardziej udany tego typu zabieg na świecie.

Potrzeba więcej dawców

"W moim przekonaniu przez najbliższe kilkadziesiąt lat nikt nie wymyśli lepszego serca niż serce ludzkie. Możemy je zastąpić trochę gorszymi urządzeniami, jak sztuczne serce" – mówił w 2001 roku w wywiadzie dla TVP Zbigniew Religa, najbardziej znana postać polskiej transplantologii. "Druga możliwość, która będzie mogła być realizowana niedługo, to przeszczepy serca od zwierząt, konkretnie – od świni" – wskazywał.

– Powinniśmy zwiększać świadomość i doprowadzić do sytuacji, kiedy więcej zmarłych osób jest zgłaszanych jako dawcy narządów. Ale równocześnie powinniśmy namawiać do tego, żeby osoby żyjące oddawały narząd, albo fragment narządu, swoim najbliższym – apeluje prof. Lisik.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:26
Polska transplantologia i jej sukcesy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 26.01.2023
Godzina emisji: 10.35

pr/kor

Polecane