Reklama

reklama

Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?
Konstrukcja domu powstała przy użyciu drukarki 3DFoto: shutterstock / sergey kolesnikov

Jakie będą domy przyszłości? Wcale nie będą musiały kształtem przypominać prostopadłościanów. Już wkrótce budownictwo przeżyje niemałą rewolucję. Druk 3D daje możliwości budowania brył o kształtach, jakie tylko sobie wymarzymy i zaprojektujemy. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.

Wraz z rozwojem druku 3D, otwierają się nowe architektoniczne możliwości. Dzięki tej metodzie będzie można budować domy niemal dowolnych kształtów. Nad taką metodą pracują właśnie naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. 


Posłuchaj

6:34
Domy przyszłości. Dzięki drukowi 3D będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jakie będą domy przyszłości? 

Możliwe, że już niedługo domy mieszkalne będą miały kształt stożków, walców lub trójkątów. Nowe technologie pozwalają na realizację nawet najśmielszych pomysłów architektów.

- Ta duża drukarka 3d, którą właśnie stworzyliśmy, jest projektem unikatowym w skali kraju i myślę, że także w skali Europy - mówi Maciej Cader, z Sieci Badawczej Łukasiewicz z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. - Dzięki niej możemy osiągnąć rodzaj demokratyzacji w budownictwie. Takie drukarki pozwalają na to, by każdy z nas mógł wykonać własny dom, nie angażując do tego wielu ekip specjalistów. Wystarczy projekt architektoniczny, wiedza automatyków i samemu resztę możemy sobie organizować. Dzięki tego typu maszynom, możemy też spersonalizować nasze projekty - dodaje. 


Przeczytaj także


- Zaczynamy od wizji, jak dany obiekt ma wyglądać - dodaje Wojciech Kiński, z Sieci Badawczej Łukasiewicz z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. - Potem przenosimy tę wizję do odpowiednich programów komputerowych, tworzących trójwymiarowe bryły. Następnym etapem jest nadanie kolejnych kroków technologicznych. Tak powstaje kod, który obsługuje maszyna drukująca obiekt. Drukowaliśmy już schody rozkładane na nasypach kolejowych. Materiały, z których możemy drukować elementy, mają wyższą wytrzymałość od tradycyjnych. W ciągu godziny jesteśmy w stanie wytłoczyć około 6 metrów sześciennych betonu. Technologicznie nie ma tu żadnych barier. Trzeba tylko przekonać ludzi, że te nieograniczone możliwości, mogą przełożyć się na ich życie.



Wybudowanie domu metodą drukarek 3D ma być tańsze i szybsze - nawet o 50-70 procent.

Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 23.12.2024
Godzina emisji: 10.30

dm 

Polecane