Reklama

reklama

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma, czyli skromny człowiek sukcesu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma, czyli skromny człowiek sukcesu
Zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 ogłoszono w Pałacu Kultury i Nauki w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

"Azbest", "cringe", "skibidi" czy "delulu" - to część wyrazów, które ubiegały się o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden i został nim "sigma". W internetowym głosowaniu to określenie na osobę przekonaną o swej nieprzeciętności, która się z tym nie afiszuje, zdobyło ponad 20 tysięcy głosów.

W finałowym etapie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku o nagrodę walczyło dwadzieścia wyrazów i zwrotów: "aura", "azbest", "bambik", "brainrot", "brat", "cringe", "czemó", "delulu", "fe!n / fein / fin", "fr / FR", "glamur / glamour", "GOAT", "oi oi oi baka", "oporowo", "riz / rizzler / rizz", "sigma", "skibidi", "slay", "womp womp", "yapping".


Posłuchaj

2:49
Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma, czyli skromny człowiek sukcesu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sigma, czyli sukces i skromność

Według internetowego słownika PWN "sigma" to "określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest "samotnym wilkiem", przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega". "Sigmę" można też spotkać w połączeniu z takimi wyrazami jak "skibidi" i "rizz"; te mają wzmacniać pozytywny wydźwięk tegorocznego zwycięzcy.

- "Sigma" oznacza współcześnie osobę, która jest świetna; uparcie dąży do celu. Nie afiszuje się ze swoją wielkością, ale jest wielka. Potrafi również zdobyć i podtrzymać autorytet środowiska, w którym funkcjonuje - opowiada prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Przeczytaj także

Język wciąż się zmienia

- Patrzę, obserwuję to i ciągle się uczę tych nowych słów. Natomiast niekoniecznie ich wszystkich używam - językoznawca, prof. Jan Miodek. Jak wyjaśnia językoznawca, w rozmowie z Martyną Szymczakowską, nowe wyrazy wchodzące do wciąż ewoluującego języka polskiego, są zarezerwowane tylko dla młodych. - Byłbym śmieszny. Nie ma gorszego i śmieszniejszego zjawiska niż człowiek starszy, który udaje młodzika przez formę językową - tłumaczy ekspert.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu zdobył "azbest", który humorystyczne nawiązuje do filmów i memów o "wylewaniu azbestu". Według jury plebiscytu może to również być też aluzja do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne. Z kolei na trzecim miejscu znalazło się czemó, które zdobyło także Nagrodę Jury. Oznacza to tyle samo, co w języku ogólnym "czemu".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 10.12.2024
Godzina emisji: 16.13

qch/ans

Polecane