Klepki, styki, neurony i Kurzol w nowej książce Bogusia Janiszewskiego
2024-12-08, 12:12 | aktualizacja 2024-12-08, 12:12
- Piąta klepka to coś, czego czasami nam, ludziom dorosłym, brakuje. Ale ma ją Kurzol. (...) Z jej pomocą on i bohater książki ruszają na przeróżne podróże i wyprawy do wnętrza ludzkiego organizmu - opowiada Boguś Janiszewski, współautor książki "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", do której ilustracje stworzyła Nikola Kucharska.
O książce "Kurzol. Kto ukradł pamięć?", która uczy jak zadbać o swój mózg, Boguś Janiszewski opowiedział w "Zagadkowej Niedzieli".
Posłuchaj
Klepki i neurony
Kurzol, tytułowy bohater książki, zdecydowanie nie jest zwyczajną postacią. Mieszka pod łóżkiem Antka i jest z... kurzu. Ponadto posiada magiczną piątą klepkę, z której pomocą zabiera swojego "współlokatora" w podróż do wnętrza organizmu.
Tam, w trakcie podróży, bohaterowie książki poznają neurony, neuroprzekaźniki czy glutaminiany. Dla młodszego odbiorcy brzmi to jak zaklęcie. To jednak ważny element naszego organizmu. - Neurony to cząsteczki, które budują nasz mózg i powinny być zawsze w dobrej kondycji. Niestety nie zawsze są; jeżeli za dużo siedzimy w komórce lub przed monitorem coś przestaje stykać. A jak nie styka, neurony przestają pracować: szwankuje pamięć, psuje się humor. Stąd pomysł na przygodę związaną z tym tematem - opowiada Boguś Janiszewski.
Przeczytaj także
- Beata Frankowska-Patrzykont: ciemność ułatwia nam kontakt ze sobą
- "W krainie snów" - opowieść o spełnianiu marzeń i poszukiwaniu swojego miejsca
- Sylwia Chutnik o książce "Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie"
Pozbyć się śmietnika informacyjnego
Przy okazji lektury książki gościa "Zagadkowej Niedzieli" pojawia się również wątek informacyjnego śmietnika. To sytuacja, w której do naszej głowy dociera zbyt dużo informacji. Może nas to spotkać kiedy spędzamy za dużo czasu w mediach społecznościowych. - Ten śmietnik powoduje, że neurony przestają prawidłowo funkcjonować. Mówiąc potocznie zatyka się nam pamięć i zdolności poznawcze - tłumaczy rozmówca Katarzyny Stoparczyk.
Jak z tym walczyć? - Na początek warto o tym wiedzieć. Ta książka jest po to, by dzieci mogły się dowiedzieć jak nasz mózg działa. A w oparciu o to lepiej funkcjonować w wirtualnym świecie - opowiada gość Trójki.
Pułapki internetu
Choć internet, media społecznościowe czy smartfony są niezwykle przydatne, mogą też być groźne. Pojawia się przy nich między innymi ryzyko cyfrowego uzależnienia. Narażone na to są również dzieci i młodzież, o czym opowiedziała Ewa Domańska z NASK.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Ewa Domańska (NASK), Boguś Janiszewski (autor książki "Kurzol. Kto ukradł pamięć?")
Data emisji: 8.12.2024
Godzina emisji: 9.06
qch