Gotowanie na gazie jest jak bierne palenie
2024-12-02, 18:12 | aktualizacja 2024-12-03, 20:12
Opary powstające podczas użytkowania kuchenek gazowych mogą wywoływać kaszel, powodować złe samopoczucie lub bóle głowy. Gaz ziemny nie jest bowiem paliwem ekologicznym. Jest po prostu paliwem mniej szkodliwym niż węgiel. Wciąż pozostaje jednak szkodliwy zarówno z perspektywy ochrony klimatu, jak i ochrony naszego zdrowia.
W wielu polskich gospodarstwach domowych kuchenka gazowa wciąż jeszcze jest podstawowym wyposażeniem kuchni. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, gotowanie na takich kuchenkach jest jednak szkodliwe dla naszego zdrowia i może powodować wiele dolegliwości i choroby, choćby takie jak astma.
Posłuchaj
Dlaczego kuchenki gazowe są szkodliwe dla zdrowia?
Kiedyś uważano, że gotowanie na gazie, w porównaniu z gotowaniem na węglu, jest dużo zdrowsze i w zasadzie zupełnie nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że faktycznie jest ono mniej szkodliwe od gotowania na węglu, ale jednak ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tym gotowaniem na gazie jest trochę tak, jak z... biernym paleniem.
Dwutlenek azotu
- W Polsce wciąż dużo osób używa kuchenek gazowych - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych. - Jest to około 60 procent gospodarstw domowych używających gazu do gotowania. Przy gotowaniu na gazie wydziela się dwutlenek azotu. Jest on cięższy od powietrza, zalega nieco niżej, więc jest najbardziej szkodliwy dla dzieci - wyjaśnia w Trójce.
Przeczytaj także:
- Czy wilk naprawdę jest zły? Fakty i mity o leśnym drapieżniku
- Czy to, jak się ubieramy wpływa na klimat? Czym jest "odpowiedzialna moda"?
- Szkolny jadłospis. Co zrobić, by był zdrowszy i bardziej urozmaicony?
Zauważalne skutki zdrowotne
- Choć gotowanie na gazie jest zdecydowanie zdrowsze od gotowania na węglu, to i tak podczas tego procesu wydzielają się, oprócz dwutlenku azotu, także inne szkodliwe substancje. W pomieszczeniu zamkniętym zainstalowaliśmy czujniki, które potwierdziły zwiększone stężenie dwutlenku azotu w powietrzu podczas gotowania na gazowych kuchenkach. Porównując skutki gotowania na gazie do biernego palenia, nie chodzi nam o to, że jest ono aż tak szkodliwe, ale o samą sytuację przebywania w pomieszczeniu, w którym jesteśmy narażeni środowiskowo. Szacuje się, że około 40 tysięcy zgonów w Europie jest spowodowane właśnie użytkowaniem kuchenek gazowych. Jest to zauważalny skutek zdrowotny - dodaje dr Tadeusz Jędrzejczyk.
***
Tytuł audycji: Górska o Klimacie
Prowadzi: Paulina Górska
Gość: Tadeusz Jędrzejczyk (Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych)
Data emisji: 2.12.2024
Godzina emisji: 14.08
dm/DS