"Niezwyciężone lato" w "Trójce pod Księżycem" pod koniec listopada
2024-11-29, 07:11 | aktualizacja 2024-11-29, 07:11
"Poeci Nobliści …niezwyciężone lato" to tytuł albumu wydanego właśnie przez Teatr Polski w Warszawie. Jesienią więc przekornie porozmawialiśmy o lecie, a raczej o poezji laureatów literackiej Nagrody Nobla, począwszy od pierwszego - Sully’ego Prudhomme’a - a skończywszy na Bobie Dylanie, choć na płycie jest jeszcze tajemniczy Epilog, a niektórzy nobliści byli prozaikami (Reymont czy Sienkiewicz).
Lekturę poezji noblistów wyreżyserował Andrzej Seweryn, a przeczytali je m.in.: Maja Komorowska, Anna Nehrebecka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Grażyna Barszczewska, Krystyna Janda, Karolina Gruszka, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski. Muzykę skomponował i zagrał Alek Dębicz.
Posłuchaj
W niedzielę w Teatrze Polskim wiersze, zgromadzone na płycie, zostały zaprezentowane w warszawskim (Krakowskim) Salonie Poezji.
Zrealizowany więc został projekt wyjątkowy. Porozmawialiśmy o nim z wicedyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie, prof. Januszem Majcherkiem, "niektórzy lubią poezję" bowiem, jak pisała obecna wśród autorów wierszy z "niezwyciężonego lata" Wisława Szymborska.
Ograniczeni regułami prawa autorskiego jednak choć kilka przykładów z płyty przytoczyliśmy.
Porozmawialiśmy też o Witoldzie Gombrowiczu w Teatrze Polskim, w kończącym się Roku Gombrowicza oraz o najbliższych premierach.
Wyjątkowy był też temat naszego spotkania "na łączach" z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Kompozytor, współtwórca grupy Anawa, artysta Piwnicy pod Baranami jest… architektem i muzykiem. Jak nam przypomniał, dawno, dawno temu odkrył w sklepie papierniczym żelowe, japońskie długopisy i zaczął nimi "malować", początkowo stawiając tysiące kolorowych kropek. I tak powstawały obrazy realistyczne, ale… I o tym właśnie rozmawialiśmy.
4 grudnia w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie zostanie otwarta wystawa prac Jana Kantego, od tych najstarszych po najnowsze. Żel Art – "Jan Kanty Pawluśkiewicz. Sensy, byty, mary".
W nabierającym tempa cyklu słowno-muzycznym "Słowa, słowa, słowa" Michał Żołądkowski umuzycznił zaproponowane nam przez słuchaczy i naszych gości kolejne hasła-słowa – klucze do opisu naszego świata: uwalnianie, rower, czucie i lęk.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 0.05
bm/pr/DS