Reklama

reklama

Tajemnice słowiańskich grobów. Zosia - "strzyga" z Pnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice słowiańskich grobów. Zosia - "strzyga" z Pnia
Wykopaliska w Pniu odkryły tajemnicę Zosi. Foto: shutterstock / Microgen

Podczas wykopalisk na starym cmentarzysku we wsi Pień odkryto grób Zosi - młodej kobiety, która mogła być posądzana o to, że była strzygą. Świadczą o tym znalezione w grobie sierp oraz kłódka. Miały spowodować, żeby kobieta nie powstała z grobu. 

Historia archeologicznych badań terenowych cmentarzyska w Pniu zaczęła się w 2005 roku. Podczas badań pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie oraz po XV-wiecznym dworze krzyżackiego prokuratora, znaleziono ludzkie szczątki. Odkryto dwa cmentarze - wczesnośredniowieczny i nowożytny.


Posłuchaj

4:28
Tajemnice słowiańskich grobów. Zosia - "strzyga" z Pnia (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tajemnice Zosi


Wśród znalezisk archeologicznych był m.in grób młodej kobiety, którego badania dostarczyły wielu ciekawych informacji, m.in. dotyczących praktyk związanych najprawdopodobniej z obawą przed powrotem zmarłych do świata żywych. Zachowania te określa się często mianem... "antywampirycznych".
Kobiecie znalezionej w grobie sprzed ponad 300 lat, archeolodzy nadali jej imię Zosia. Zdaniem naukowców była ona bardzo młoda gdy zmarła i miała nie więcej niż 20 lat.


Czytaj także: 


- Z naszych badań wynika, że była to kobieta pochodząca z dość zamożnej rodziny, jak na warunki wiejskie - mówi prof. Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik badań archeologicznych w Pniu. - Miała jedwabny czepek, była ułożona na poduszce, najprawdopodobniej w trumnie, ale ta się nie zachowała - dodaje.


Znaczenie sierpa i kłódki

Oprócz szczątków kobiety i części garderoby, w grobie znaleziono także... sierp i charakterystyczną trójkątna kłódkę.

- Położenie sierpa na gardle osoby zmarłej miało zabezpieczyć przed powstaniem z grobu - tłumaczy Sławomir Uta, historyk z Muzeum Mitologii Słowiańskiej. - Uważano, że może to być jakaś strzyga, która może wstać z grobu i nocą pozbawiać życia swoje ofiary. Natomiast kłódka na palcu o nogi, to motyw zamknięcia. Też miała na celu trwałe uwięzienie w grobie - dodaje.



Badania szkieletu kobiety wykazały deformacje w okolicy mostka. Mogło to powodować, że Zosia wyróżniała się wyglądem zewnętrznym. Możliwe, że przez to mogła być posądzana o kontakty z tamtym światem bądź być uważana za czarownicę. Naukowcy ustalili też, że miała jasną karnację i niebieskie oczy.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 10.33

dm 

Polecane