Trójka|Brakująca Połowa Dziejów
Maria Skłodowska-Curie: kobieta, która zrewolucjonizowała fizykę, chemię i medycynę
2024-11-07, 10:11 | aktualizacja 2024-11-07, 19:11
W cyklu "Brakująca Połowa Dziejów" Anna Kowalczyk co tydzień przedstawia nieznane kobiece biografie albo nieznane fakty z biografii, wydawałoby się, dobrze znanych. Ten odcinek cyklu poświęcony był najsłynniejszej bodaj Polce świata - Marii Skłodowskiej-Curie.
Dokładnie 157 lat temu, 7 listopada 1867 roku, w Warszawie przyszła na świat najsłynniejsza bodaj Polka - Maria Skłodowska-Curie. Pochodziła z rodziny nauczycielskiej, w której panował kult nauki. Bez przesady można powiedzieć, że to właśnie on ukształtował przyszłą laureatkę Nagrody Nobla z fizyki w 1903 roku oraz z chemii w 1911 roku.
Posłuchaj
Stereotypy i uprzedzenia dotyczące także płci sprawiły niestety, że Maria Skłodowska-Curie musiała dla nauki opuścić ojczyste strony. Co więcej, nie mogła liczyć na miejsce na warszawskim uniwersytecie nawet wtedy, gdy zrobiła już doktorat. Przez długie lata mieszkała, uczyła się i pracowała we Francji. Tu dokonała największych odkryć, tu poznała miłość swojego życia, męża Piotra Curie. Dlatego świat uważa ją za Francuzkę, choć ona sama o Francji mówiła jako o "drugiej, przybranej ojczyźnie".
Jej badania i odkrycia dotyczące radioaktywności zrewolucjonizowały fizykę, chemię i medycynę, otworzyły nowe rozdziały w tych dziedzinach. Były też przełomem m.in. w leczeniu nowotworów.
W audycji można było też posłuchać jedynego oryginalnego archiwalnego nagrania głosu Marii oraz wygenerowanej na tej podstawie przez sztuczną inteligencję wypowiedzi awatara naszej noblistki.
***
Tytuł audycji: Brakująca Połowa dziejów
Prowadząca: Anna Kowalczyk
Data emisji: 7.11.2024
Godzina emisji: 10.16
dm/wmkor