Kapela ze Wsi Warszawa i Bassałyki w Trójce, czyli "Sploty"
2024-11-11, 16:11 | aktualizacja 2024-11-12, 13:11
Kapela ze Wsi Warszawa niemal od początku tworzy różne mariaże, zaprasza gości, kreuje dźwiękowe koalicje. Bez limitów, gatunkowych szablonów, wbrew trendom i modom. Tym razem zespół połączył siły z projektem Bassałyki, czego efektem jest album "Sploty".
Kapela ze Wsi Warszawa działa na scenie od 1997 roku. Na repertuar grupy składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Do tej pory, nie licząc "Splotów", zespół wydał dziewięć albumów; za swoją twórczość artyści zostali nagrodzeni pięcioma Fryderykami.
Grupę obecnie tworzą: Magdalena Sobczak-Kotnarowska (głos, cymbały), Sylwia Świątkowska (głos, skrzypce, altówka, fidel płocka, suka biłgorajska), Ewa Wałecka (głos, skrzypce, lira korbowa), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka, flugelhorn), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (gitara basowa), Maciej Szajkowski (bęben obręczowy, bęben szamański, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec – dub master.
Źródło: karrotkommando/YouTube
Formacja nie boi się otworzyć na nowości. I tak w 2022 r. przyszedł na świat projekt "Bassałyki". Jego pomysłodawcą i głównym producentem projektu jest działający ponad 20 lat w kapelowej załodze Mariusz Dziurawiec, znany też pod pseudonimem Mario Activator.
To jeden z najznamienitszych alchemików audiosfery, muzyk, basista, DJ i producent, dubowy filar Joint Venture – pionierskiego sound systemu nad Wisłą. Artysta jest ponadto współtwórcą legendarnego Studia AS One. Do współpracy pod szyldem Bassałyków zaprosił producentów muzycznych i instrumentalistów: Grzegorza Rytkę (saksofon tenorowy), Michała Mareckiego (instrumenty klawiszowe) oraz Jerzego Markuszewskiego (perkusja).
Cel połączenia sił przez Kapelę ze Wsi Warszawa i Bassałyków jest prosty: splatać, przeplatać, łączyć i mieszać.
Źródło: karrotkommando/YouTube
Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki na żywo w Trójce
8 listopada premierę miał album pt. "Sploty". Płyta, jak czytamy w zapowiedzi, to dynamiczna, pełna groove’u podróż, w której elektronika, głębokie basy i klawisze harmonijnie łączą się z tradycyjnym folkiem. Na płycie znajdzie się łącznie jedenaście utworów. - Mario z pasją splatał, przeplatał i łączył różnorodne style i dźwięki, dbając o to, by nasza muzyka nie była tylko wspomnieniem przeszłości, lecz także odzwierciedleniem tego, co dzieje się tu i teraz. A czasami nawet sięgała w przyszłość. Początkowo ciężkie basy i nowoczesny sprzęt wydawały się nam nieco obce, ale z czasem musieliśmy przyznać - Mario miał całkowitą rację! Solidna rytmiczna podstawa oraz odrobina elektroniki wniosły do naszej muzyki zupełnie nową energię - czytamy w zapowiedzi płyty.
Występ finansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach "Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023-2027".
***