Reklama

reklama

Jesienna chandra: jak jej uniknąć, jak ją pokonać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jesienna chandra: jak jej uniknąć, jak ją pokonać?
Jesienne deszcze, szaruga i brak światła sprzyjają chandrzeFoto: Shutterstock/Tricky_Shark

Z nadejściem jesieni wielu Polaków zaczyna odczuwać wyraźne obniżenie nastroju, popularnie określane jako jesienna chandra. Czy można coś z tym zrobić?

Osoby, które dobrze znają to zjawisko, zwane też z angielska jesiennym spleenem, sięgają po różnorodne strategie, aby poprawić swój nastrój i przeciwdziałać sezonowemu przygnębieniu.


Posłuchaj

3:59
Czy i co można poradzić na jesienną chandrę? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jesienna chandra: co to jest?

Zanim jednak podejmie się próby walki z jesienną chandrą, warto rozpoznać jej objawy i przyczyny. A więc jeśli jesienią mamy obniżony nastrój, któremu np. towarzyszy uczucie smutku, przygnębienia, brak energii do działania, to najprawdopodobniej dopadł nas właśnie jesienny spleen.

– Za to odpowiada poziom melatoniny, który zwiększa się, kiedy brakuje światła, i np. może powodować senność w ciągu dnia. Ale też obniża się poziom serotoniny, czyli szczęścia – tłumaczy neuropsycholożka, dr Alicja Czyrska. – Bardziej chce nam się jeść węglowodany. I to słodkie węglowodany, co może skutkować zwiększeniem wagi – ostrzega dr Klaudia Tabuła, psycholożka, terapeutka bezsenności z Uniwersytetu Łódzkiego.

Przeczytaj także:


Akceptacja, ruch, towarzystwo

Przeprowadzone badania pokazują, że kluczową rolę odgrywają zarówno aktywności fizyczne, jak i kreatywne formy spędzania czasu. Ale jest też jeszcze jeden warunek.

– Pierwszym krokiem, aby poradzić sobie z chandrą, jest jej zaakceptowanie. Próby walczenia z nią, czy leczenia, mogą dać krótkofalowy efekt, ale… ostatecznie znowu zawstydziliśmy i nauczyliśmy siebie, że nie możemy być słabsi – tłumaczy Andrzej Tucholski, psycholog biznesu. – Natomiast jeżeli chcemy, aby chandra była bardziej pod naszą kontrolą, stanowczo polecam wszystko, co intuicyjnie brzmi jak dobry, zdrowy pomysł: spacery, spotykanie się z innymi, oglądanie filmów – zaleca.

– Pod warunkiem że nie będzie to duża presja: jeśli ją czujemy, to być może ta presja wywołuje w nas chandrę? – ostrzega.

Warto więc wykorzystać każdy moment dobrej pogody, a tej jak na razie nie brakuje: nawet kwadrans na świeżym powietrzu, twarzą w twarz z jesiennym słońcem ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i odporność. Więc korzystajmy ile można!


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 18.14

pr/wmkor

Polecane