Technologia 5G: co jest prawdą, a co fake newsem?
2024-10-22, 16:10 | aktualizacja 2024-10-22, 18:10
Czym jest 5G i dlaczego wokół tej sieci telekomunikacyjnej nowej generacji powstaje tyle fake newsów? Jakie są najczęściej spotykane teorie spiskowe dotyczące technologii 5G? Z mitami na jej temat rozprawiliśmy się w kolejnym wydaniu audycji "News albo Fake News".
Gośćmi Piotra Łodeja byli Grzegorz Czwordon z Ministerstwa Cyfryzacji oraz Michał Połzun, ekspert ds. telekomunikacji i technologii 5G.
Posłuchaj
Czym jest technologia 5G?
Pod tym skrótem kryje się określenie nowej generacji komunikacji mobilnej. Jest to następczyni sieci 4G; wykorzystuje częstotliwości wcześniej niedostępne, co umożliwia szybsze przesyłanie danych. - Dzięki temu mamy lepszą pojemność sieci, czyli możemy do jednej stacji bazowej podłączyć większą liczbę użytkowników. Mamy też częstotliwości przeznaczone do pokrycia terenu, które pozwalają objąć zasięgiem z jednej stacji dosyć spory teren. No i mamy pasmo wysokich fal, gdzie idziemy na bardzo duże prędkości, ale zasięg nam bardzo spada - wymienia Grzegorz Czwordon.
Technologia 5G jest z nami od kilku lat, jednak najpewniej już wkrótce wokół nas zacznie być wprowadzany nowy standard. Zdaniem ekspertów pojawienie się 6G to kwestia lat. - Potrzeby rosną. Jak wprowadzaliśmy w 1996 roku technologię GSM, to wszystkim się wydawało, że nic więcej już nie będzie. Wystarczyło kilka lat i w 2005 roku mieliśmy UMTS, czyli sieć trzeciej generacji. Potem, w 2010 roku, mieliśmy już LTE - przypomina Michał Połzun. - To jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia; potrzeby użytkowników też rosną w miarę postępu technologicznego - dodaje gość radiowej Trójki.
- Energetyka jądrowa w Polsce. Czym nas straszą w sieci?
- Wojna kognitywna, czyli dezinformacja na Bliskim Wschodzie
Duże, ale nie tak straszne maszty
Okazuje się, że mity na temat szkodliwości sieci komórkowych towarzyszyły nam od początku istnienia tej technologii. Jak wymienia Michał Połzun, mówiono między innymi, że kury nie będą znosić jajek, a krowy dawać mleka. - Dosyć szybko pojawiło się przejście na kwestie czysto zdrowotne: potencjalne problemy z sercem czy innymi narządami, które miały być powodowane wtedy jeszcze przez GSM - opowiada ekspert.
Przesądy dotyczyły, i wciąż zapewne dotyczą, głównie masztów rozsyłających sygnał. - Myślę, że urządzenia nie powodują u ludzi strachu, bo korzystają z nich, na co dzień. Na ogół są to małe, zgrabne urządzenia, które nosimy w kieszeni. Maszt ciężko nazwać małym i zgrabnym; zwykle jest tak, że to, co jest duże, przeraża ludzi - tłumaczy rozmówca Piotra Łodeja.
Przypadki życiowe a fake newsy
Skąd jednak biorą się fake newsy na temat technologii 5G? Grzegorz Czwordon wyjaśnia, że ludzie już w przeszłości bali się tego, co nie było dobrze znane. - Trochę bym się cofnął w czasie: w latach 60. w USA wprowadzono kuchenki mikrofalowe. Trzeba pamiętać, że to technologia wojskowa. W momencie, kiedy mikrofale były wykorzystywane cywilnie, ludzie zaczęli się bać. Potem były radary policyjne i dosyć spore protesty. I tak rodziły się te fake newsy, co do wykorzystywania technologii radiowych - przypomina przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji.
Czy tworzenie spiskowych teorii i wiara w nie to jednak kwestia wyłącznie niewiedzy, czy świadome działanie? - Odbierałbym to, jako przypadki życiowe. Zdarzają się sytuacje, że osoby, które chorują, szukają pomocy specjalistów. Oni jednak nie są w stanie im pomóc i zdiagnozować przyczyn dolegliwości. Później pojawia się efekt nocebo; widzimy za oknem maszt i stwierdzamy: "to chyba przez to". Tym bardziej, jeśli czytamy treści w Internecie, gdzie ten szum informacyjny jest bardzo duży - ocenia rozmówca Piotra Łodeja.
- Dobrodziejstwo technologii mobilnej jest z jednej strony zbawienne, z drugiej, przez media społecznościowe, ludzie mają dostęp do szeregu nieprawdziwych informacji. Ciężko nam wyłuskać te prawdziwe. Łatwiej docieramy do fake newsów, bo one są nacechowane bardzo silnymi emocjami, z którymi się identyfikujemy - dodaje Grzegorz Czwordon.
***
Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: Grzegorz Czwordon (Ministerstwo Cyfryzacji), Michał Połzun (ekspert ds. telekomunikacji i technologii 5G)
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 14.13
qch/wmkor