"Dziewczyny z ADHD": jak w Polsce żyje się kobietom z diagnozą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziewczyny z ADHD": jak w Polsce żyje się kobietom z diagnozą
Jedna czwarta Polaków podejrzewa u siebie ADHD Foto: shuttersstock / PeopleImages.com - Yuri A

Jedna czwarta Polaków podejrzewa u siebie ADHD. Po diagnozę rzadko zwracają się jednak kobiety, jeszcze rzadziej dorosłe kobiety. Trudniej im również uzyskać diagnozę, która niejednokrotnie ratuje życie osoby w spektrum.

W audycji "Klub Trójki" rozmawialiśmy o tym, jak w Polsce żyje się kobietom z diagnozą ADHD


Posłuchaj

47:18
Dziewczyny z ADHD (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Co czwarty Polak może mieć ADHD

Aż jedna czwarta Polaków podejrzewa u siebie ADHD. Po diagnozę rzadko zwracają się jednak kobiety, jeszcze rzadziej dorosłe kobiety. Trudniej im również uzyskać diagnozę, która niejednokrotnie ratuje życie osoby w spektrum. O tym, jak w Polsce żyje się kobietom z diagnozą, w "Klubie Trójki" opowiadają: Dominika Potocka, Katarzyna Kulesza oraz psycholożka Aleksandra Plewka.


Czytaj także: 


ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, objawiający się znacznymi problemami z funkcjami wykonawczymi, m.in. kontrolą uwagi oraz kontrolą hamującą.

Diagnoza pomaga zrozumieć siebie

Osoby dotknięte zaburzeniami z grupy ADHD często wykazują się brakiem wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego oraz słabo kontrolowaną, nadmierną aktywnością. U osób w wieku szkolnym zaburzenia koncentracji uwagi związane z ADHD mogą prowadzić do obniżonych wyników w nauce. ADHD u kobiet jest diagnozowane zwykle znacznie później niż u mężczyzn. 

- Dopiero pół roku temu dostałam oficjalną diagnozę od psychiatry dotyczącą ADHD - mówi Aleksandra Plewka, psychoterapeutka, osoba z ADHD. - Podejrzewałam, że mam ADHD, znacznie wcześniej. Miałam objawy, ale wzbraniałam się przed tym, aby iść do psychiatry. Te objawy pojawiły się u mnie już we wczesnym dzieciństwie. Nigdy nie miałam w zasadzie koleżanek. Miałam kolegów, z którymi lubiłam się... bić. Miałam też wiele różnych hobby, malarstwo, jeździectwo, szachy... W zasadzie jednak do końca ani jedną z tych rzeczy się nie zajmowałam i często poszukiwałam innych aktywności. Mając ADHD, wcale nie jest tak, że nie można się skupić na jednej rzeczy, czasami bywa ona wręcz nadmiarowa, jednak nie mamy nad nią pełnej kontroli - dodaje. 



- Oprócz diagnozy ADHD mam także spektrum autyzmu - dodaje Katarzyna Kulesza, osoba z ADHD. - Zawsze zastanawiałam się, dlaczego mam duże kłopoty ze skupieniem uwagi i usiedzeniem w miejscu. Bardzo lubię prowadzić aktywne życie i jest mi z tym dobrze. Jednak gdy czegoś nie zapiszę, to bardzo łatwo zapominam. Dlatego kalendarz lub przypomnienie w telefonie są mi niezbędne - dodaje.

- Jestem osobą o podwójnej diagnozie - depresji nawracającej i ADHD - mówi Dominika Potocka, osoba z ADHD. - Po wielu hospitalizacjach i terapiach postanowiłam się przebadać na ADHD i od 2022 roku jestem zdiagnozowana. Dało mi to większy wgląd w siebie. Teraz mogę traktować się łagodniej i nie obwiniać siebie. Mój mózg funkcjonuje trochę inaczej niż osób neurotypowych - podsumowuje. 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Paulina Wilk
Gościnie: Dominika Potocka, Katarzyna Kulesza (osoby z ADHD) oraz Aleksandra Plewka (psychoterapeutka ze zdiagnozowanym ADHD)
Data emisji:
 
17.10.2024
Godzina emisji: 20.07 

dm/wmkor

Polecane