Hałas: wszechobecny i groźny dla zdrowia mieszkańców miast. Jak z nim walczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hałas: wszechobecny i groźny dla zdrowia mieszkańców miast. Jak z nim walczyć?
Samochody ze zmodyfikowanym układem wydechowym generują ponadnormatywny, niezwykle uciążliwy hałas Foto: Shuterstock/Anton Leonchikov

Co najmniej 100 mln Europejczyków mieszkających w miastach jest zagrożonych problemem nadmiernego hałasu. A to przekłada się nie tylko na jakość, ale także długość życia. Jak sytuacja przedstawia się w Warszawie?

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nadmierny hałas może skrócić ludzkie życie nawet o 10 lat! To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców stolicy Polski.


Posłuchaj

3:50
Hałas w Warszawie. Jak można go ograniczyć? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyścigi samochodowe i motocyklowe

Mieszkańcy Warszawy zgodnie narzekają na hałas panujący w mieście. – Analizowaliśmy ten problem i zidentyfikowaliśmy kilka jego źródeł. Najważniejszy z nich to nielegalne wyścigi samochodowe i motocyklowe. To są źródła hałasu, które nie pozwalają mieszkańcom spać, a ich skala jest olbrzymia. Dotyczy właściwie wszystkich dzielnic Warszawy – stwierdza Jan Mencwel, radny Warszawy ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. – Z tym problemem trzeba sobie poradzić przez wprowadzenie nowych przepisów, czyli organizacja nielegalnych wyścigów musi być przestępstwem ściganym z Kodeksu karnego – wskazuje.

Radny proponuje dodatkowo także wzmocnienie policji i automatyzację kontroli na drogach. – Obecnie mamy w Warszawie siedem (!) patroli drogówki na całe, dwumilionowe miasto. To zdecydowanie za mało: kierowcy czują się bezkarni.


Szkodliwość hałasu Szkodliwość hałasu

Wyciszyć miejski transport

Z tymi pomysłami zgadza się jego koleżanka ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, również radna Warszawy, Marta Szczepańska. – Odpowiedzialność leży po stronie samorządu i rządu, aby zapewnić nam środowisko zgodne z zapisem w konstytucji: mamy prawo do życia w czystym, zdrowym dla nas środowisku – mówi.

I wymienia kolejne elementy, które mają pomóc w walce z nadmiernym hałasem: – Podstawą są zapisy prawa miejscowego, które ograniczą kwestie hałasowe, spójna polityka dotycząca hałasu ponadnormatywnego oraz spójna polityka transportowa. Czyli inwestujemy w elektryfikację transportu zbiorowego, wymieniamy nawierzchnie, naprawiamy tory tak, aby były ciche…

Przeczytaj także:


A może wyjechać z miasta?

Na rozwiązanie problemu hałasu czekają umęczeni mieszkańcy Warszawy: – Okien nie mogę otworzyć ani w dzień, ani w nocy. I nic nie można na to poradzić, można się tylko wyprowadzić – wyznaje zrezygnowana mieszkanka ulicy Bartyckiej. – To jest bardzo uciążliwe i nie wiem, co można by zrobić, aby tego nie było – wtóruje mężczyzna, również zapytany o kwestię hałasu.

– Jak jest ciepło, to wyjeżdża się na działkę; tam jest cisza, spokój – zdradza swój sposób inna kobieta.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzący: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 15.10.2024
Godzina emisji: 17.13

pr/wmkor

Polecane