Reklama

reklama

Energia atomowa i OZE na celowniku siewców dezinformacji i fake newsów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Energia atomowa i OZE na celowniku siewców dezinformacji i fake newsów
Budowa elektrowni atomowej w Polsce i OZE to wdzięczny temat dla hejterów i siewców fake newsów Foto: Shutterstock/TonyV3112

Energetyka, szczególnie ta czysta, czyli odnawialne źródła energii i elektrownie jądrowe, znajduje się na czele listy tematów, w których lubują się hejterzy, dezinformatorzy i twórcy fake newsów. Jak się przed tym bronić?

Trwa otwarta dyskusja na temat elektrowni jądrowych w Polsce oraz odnawialnych źródeł energii (OZE). Tymczasem w sieci bez problemu można znaleźć niezgodne z prawdą opinie negujące bezpieczeństwo tych inwestycji albo ich sensowność ekonomiczną.


Posłuchaj

4:07
Budowa elektrowni atomowej w Polsce i OZE to wdzięczny temat dla hejterów i siewców fake newsów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Strach przed wielkim wybuchem

Narracje dezinformacyjne, bazujące na niewiedzy, ale przede wszystkim strachu przed wielką katastrofą, pojawiają się zawsze przy okazji planowania tego typu inwestycji. – Nawiązują do Czarnobyla, Fukushimy i innych tego typu katastrof, ale również odwołują się do wydarzeń aktualnych, np. na Ukrainie i tego, w jaki sposób Zaporoska Elektrownia Jądrowa mogłaby być rozgrywana. I w tym kontekście również straszono wybuchem – mówiła w Trójce Anita Kwiatkowska z Instytutu NASK.

Przeczytaj także:


Elektrownia ekstremalnie bezpieczna

Kampania informacyjna sprawiła, że coraz większy odsetek Polaków akceptuje budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju. Jednak najchętniej jak najdalej od własnej siedziby. Oczywiście z obawy przed awarią.

– Musimy mieć świadomość, że nigdy żadnej katastrofy nie jesteśmy w stanie w 100 procentach uniknąć: jesteśmy w stanie jej uniknąć na 99,999999 procent. Mamy tak wiele barier i zabezpieczeń, że możemy tę technologię uważać za ekstremalnie wręcz  bezpieczną – zapewnia Bartłomiej Derski z serwisu poświęconego energii.

Wiatraki zmieniają kolor mleka

Również w przypadku OZE pojawiają się różne, czasami wręcz absurdalne informacje, zręcznie rozdmuchiwane przez dezinformatorów. – Jeżeli chodzi o wiatraki, wciąż panuje duże niedoinformowanie, w związku z czym nadal krąży wiele mitów z nimi związanych. W jednej z gmin, gdzie powstały wiatraki, ludzie przez pewien okres pytali, czy... krowy nadal będą dawać białe mleko! – opowiada Anna Kosińska z zarządu jednej z firm zajmujących się właśnie wiatrakami wiatrowymi.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 17.21

pr/wmkor

Polecane