Cyfrowe Archiwum Łodzian - historia zachowana w Miastografie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfrowe Archiwum Łodzian - historia zachowana w Miastografie
Cykl "Mikrohistorie" prowadzą Agnieszka Obszańska i Dominik CzapigoFoto: Polskie Radio

- Myślę, że jesteśmy z siebie naprawdę dumni i zbijamy piątki, choć jest też sporo stresu - przyznaje Marta Madejska, dziennikarka, pisarka i współzałożycielka z Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf, które od ponad 10 lat zajmuje się archiwizacją historii Łodzi. Zdjęcia, nagrania i opowieści instytucja udostępnia na swoich stronach internetowych.

Pomysłodawcą utworzenia Miastografu jest Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie. Organizacja gromadzi historie mówione i dokumentuje wspomnienia mieszkańców, jak również prowadzi badania i rozpowszechnia wiedzę o historii Łodzi.


Posłuchaj

46:41
Cyfrowe Archiwum Łodzian - historia zachowana w Miastografie (Mikrohistorie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia Łodzi pod parasolem Miastografu

Miastograf wystartował w 2010 roku. Jak przyznaje Marta Madejska, to duże osiągnięcie dla archiwum społecznego. - Coś, co opiera się na organizacji pozarządowej, i bardzo często wolontariackiej pracy, nie zawsze jest łatwo utrzymać i przepchnąć przez kolejne lata - wyjaśnia gościni "Mikrohistorii".

- Dzisiaj, po tylu latach, rozmaitych grantach i zgłębianiu różnych tematów, pod parasolem Miastografu prowadzimy szereg stron internetowych. Mamy też stronę poświęconą fabrykom, czyli zakładom pracy; często ich historia sięga XIX wieku. Mamy też stronę poświęconą zabytkom czy audioprzewodnik po ul. Piotrkowskiej - wymienia rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej i Dominika Czapigo.

Najczęściej czytane

Głos ma znaczenie

Na przestrzeni lat stowarzyszenie Topografie nagrało na potrzeby Miastografu ok. 160 wywiadów z osobami, które pamiętają Łódź sprzed lat. Zebrane wspomnienia, osobiste doświadczenia, są zdaniem gościni radiowej Trójki koniecznym i integralnym elementem wiedzy, jaką poznamy za sprawą podręczników.

- To nie jest "albo, albo". Kiedy czytamy na przykład listy, pamiętniki albo słuchamy historii mówionych, to dobrze widać jak te mikrohistorie przepływają i są warunkowane przez wielką historię. Gdyby nie istnieli ludzie, to historia by się nie wydarzyła - zwraca uwagę dziennikarka i archiwistka.

Archiwum tworzone przez każdego

Co ważne, w tworzenie samego Miastografu może się zaangażować każdy. Dziś (11.10.2024) baza liczy kilka tysięcy zdjęć. Część z nich jest przekazywana stowarzyszeniu, na przykład przez Biuro Konserwacji Zabytków i fotografów-amatorów, a niektóre są dodawane przez samych łodzian, którzy zgadzają się na udostępnienie swoich fotografii. - Dzięki temu mamy wspaniałe zbiory, które portretują łódzką codzienność - przyznaje Marta Madejska.

Cykl realizowany jest wspólnie z Centrum Archiwistyki Społecznej.  

***

Tytuł audycji: Mikrohistorie
Prowadzący: Agnieszka Obszańska i Dominik Czapigo
Gościni: Marta Madejska (dziennikarka, pisarka, współzałożycielka z Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf)
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 14.15

qch/wmkor

Polecane