Festiwal Łódź Wielu Kultur: wolność, równość i bardzo dużo nadziei
2024-09-27, 17:09 | aktualizacja 2024-09-27, 17:09
Niektórzy mogą znać tę imprezę jako Festiwal Dialogu Czterech Kultur, inni jeszcze jako Festiwal Łódź Czterech Kultur. Teraz jest już Festiwalem Łódź Wielu Kultur. Pozostaje jednak świętem różnorodności i międzykulturowego dialogu. Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się 4 października.
Z czego wynika kolejna zmiana nazwy wydarzenia? Jak wyjaśnia jedna z kuratorek festiwalu Agata Siwiak, myśląc o nowym kształcie festiwalu organizatorzy chcieli zwrócić się nie tylko ku przeszłości, ale też przyszłości. - To jest taki moment, że jeżeli sami nie wymyślimy tej lepszej przyszłości, to ona się nie wydarzy. Oczywiście jesteśmy też osadzeni w teraźniejszości. Rozejrzeliśmy się w Łodzi i w tym, kto ją współtworzy. Spojrzeliśmy na to z innej perspektywy - opowiada gościni radiowej Trójki.
Posłuchaj
Rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej dodaje, że dawana kultura Łodzi często jest mitologizowana. - Umówmy się, że Rosjanie to byli przede wszystkim okupanci Łodzi. Już Krzysztof Pomian, wiele lat temu, pisał o tym w jednym z katalogów festiwalowych. Polska kultura też była dość marginalna. Natomiast dzisiaj Łódź jest niezwykle bogata kulturowo. Mam wrażenie, że dziś cała Polska zmierza ku takiej kulturowej wielowątkowości i dywersyfikacji - ocenia kuratorka.
Czytaj także
- Miejsce, które mówi o wspólnej historii Żydów i Polaków. 10. urodziny Muzeum POLIN
- Wielka woda niszczy cenne zabytki, biblioteki i domy kultury
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość na jednym festiwalu
W festiwalowym programie znalazły się więc pozycje zwracające się do przyszłości, jak również kłaniające się temu, co nowe. Dlatego też Łódź Wielu Kultur to wiele ścieżek programowych. Jedną z nich jest "Romacen", w ramach której premierowy projekt stworzyła Mihaela Drăgan, współtwórczyni pierwszego feministycznego romskiego teatru w Rumunii. - Mihaela stworzyła taką figurę "Cyberwiedźmy". One walczą z patriarchatem, niesprawiedliwościami; walczą też o ocalenie pamięci romskiej, która przecież jest tak bardzo marginalizowana. To są wiedźmy bardzo wykształcone - zaznacza Agata Siwiak.
W ramach wydarzenia w Łodzi pojawi się też pierwsza w Polsce wystawa Ceiji Stojki - zmarłej przed dziesięciu laty romskiej malarki i pisarki z Austrii. - Przeżyła ona aż trzy obozy zagłady. Jej rodzina była osadzona w Litzmannstadt Ghetto; to taki kolejny link łódzki. Jej malarstwo jest niezwykłe; przede wszystkim malowała obrazy romskiej zagłady z perspektywy dziecka, używając też techniki komiksowej - wyjaśnia gościni radiowej Trójki.
Festiwal Łódź Wielu Kultur to również koncerty. W trakcie imprezy wystąpi m.in. Smolik. Do tego możemy spodziewać się wielu wydarzeń premierowych czy wykładu z elementami teatru prowadzonego przez Michała Zadarę. - Będzie równość, wolność oraz bardzo dużo nadziei i przyszłości w tym festiwalu - zapowiada Agata Siwiak.
***
Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gościni: Agata Siwiak (kuratorka Festiwalu Łódź Wielu Kultur)
Data emisji: 27.09.2024
Godzina emisji: 13.43
qch