Nasze zdrowie psychiczne: poważny problem, o którym Polacy wstydzą się mówić

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasze zdrowie psychiczne: poważny problem, o którym Polacy wstydzą się mówić
Depresja jest jedną z przyczyn samobójstwFoto: Shutterstock/WPixz

W Polsce liczba osób w kryzysie zdrowia psychicznego stale rośnie, a w dużej mierze są to choroby mające wpływ na życie cierpiącego. Tymczasem specjalistów w dziedzinie psychiatrii jest zaledwie nieco ponad 4,5 tysiąca, w tym dziecięcych niespełna 600.

Kiedyś pokutowało przekonanie, że osoby chore psychicznie to są ci inni, gorsi. Dzisiaj podejście wyraźnie się zmieniło: wiadomo, że są to osoby potrzebujące pomocy, zainteresowania i dużego wsparcia. I że osób w kryzysie emocjonalnym jest coraz więcej.


Posłuchaj

4:58
Polacy wstydzą się mówić o swoim zdrowiu psychicznym (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Życie, które nie sprzyja zdrowiu psychicznemu

Skąd bierze się ten wzrost liczby osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego? – Porównywanie się w mediach społecznościowych, ciągły wyścig i kultura "dociskania" na każdym etapie naszej kariery, to, że żyjemy w pośpiechu, że zabetonowując miasta, mamy coraz mniejszy kontakt z naturą, że wymieniliśmy emocje na emotikony, że mamy coraz rzadszy kontakt z ludźmi i coraz rzadziej spotykamy się z przyjaciółmi – wylicza Jakub Bączek, trener mentalny, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. I zwraca uwagę na kolejną bardzo ważną sprawę: – To może wpływać na fakt, że część z nas będzie żyła krócej. I co więcej – będzie żyła życiem niskiej jakości.

Przeczytaj także:


Trzeba oswoić problem

Co można z tym zrobić? Przede wszystkim nie powinniśmy się bać chorób psychicznych: ok. 25 procent ludzi doświadczało w życiu kryzysu psychicznego z różnych powodów. I każdy z nas takiego kryzysu psychicznego może doświadczyć, podobnie jak każdy z nas doświadcza kryzysów w zakresie zdrowia fizycznego. – Należy tylko ten problem oswoić. Wiedzieć, jak postępować w tej sytuacji i jak wspierać osoby w naszym otoczeniu, które doświadczają takiego kryzysu – mówi Robert Madejek, specjalista psychiatrii ze szpitala psychiatrycznego w Tworkach.

Wskazuje przy okazji, że wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak kryzys psychiczny wpływa na życie dotkniętych nim ludzi. – Brak dbałości o nasze zdrowie psychiczne będzie prowadził do pogorszenia funkcjonowania nie tylko psychicznego. Pacjenci, którzy doświadczają czy to objawów depresyjnych, czy psychotycznych, będą zaniedbywali również swoje zdrowie fizyczne, rzadziej zgłaszali się do lekarza i mniej stosowali do zaleceń lekarskich. A to będzie skutkowało ogólnym pogorszeniem ich funkcjonowania – tłumaczy.

Niepotrzebny wstyd

Jest jeszcze jedna sprawa: wstyd. – Wstydzimy się, wolimy powiedzieć, że byliśmy u psychologa. Bo jeżeli powiemy, że byliśmy u psychiatry, to jest negatywne zdanie, które natychmiast narzuca innym negatywny osąd o nas samych – stwierdza prof. Brunon Hołyst z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Jak można temu zaradzić? – Jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić jedynie, prowadząc coraz szerzej zakrojoną edukację dotyczącą zdrowia psychicznego, inwestując w opiekę psychiatryczną ambulatoryjną i stacjonarną, edukując specjalistów, ale także lekarzy pierwszego kontaktu, którzy będą w stanie wcześnie rozpoznać objawy i skierować pacjenta w odpowiednie miejsce – wyjaśnia Robert Madejek.

– Myślę, że odważnie i bez niepotrzebnego zawstydzenia musimy dzisiaj mówić o zdrowiu psychicznym, żeby mieć szansę na pogodną przyszłość – dodaje Jakub Bączek.


800 70 2222 <- Całodobowa i bezpłatna linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Psycholodzy Fundacji ITAKA udzielają porad telefonicznie, mailowo i na czacie lub kierują dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 17.11

pr/wmkor

Polecane