Teorie spiskowe - "Płaskoziemcy" twierdzą, że nasza planeta nie jest kulista

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teorie spiskowe - "Płaskoziemcy" twierdzą, że nasza planeta nie jest kulista
Ziemia nie jest kulista według spiskowej teorii "płaskoziemców"Foto: shutterstock / Elena Schweitzer

Kolejna audycja "News albo Fake News", opracowana przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, tym razem o teoriach spiskowych, m.in. o... teorii płaskiej Ziemi. 

Czasami wydaje nam się nieprawdopodobne, że ludzie mogą na poważnie tak uważać i przekonywać do swoich poglądów innych. Autorzy różnego rodzaju teorii spiskowych znajdują jednak grono wiernych wyznawców. Choćby ci, którzy uważają, że Ziemia wcale nie jest kulista, a raczej przypomina skorupę gigantycznego żółwia. 


Posłuchaj

36:25
Teorie spiskowe - "Płaskoziemcy", wyznawcy pogląd, że nasza planeta nie jest kulista (Trójka/News albo Fake News)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Płaskoziemcy"

Według poglądów pewnych poglądów Ziemia jest plaska, grawitacja nie istnieje, a iluzja przyciągania ziemskiego powodowana jest przez jednostajnie przyspieszony ruch Ziemi w górę. Inny pogląd głosi, że jest ona dyskiem o nieskończonej powierzchni.


Teorie "płaskoziemców" cieszy się poparciem w pewnych kręgach społecznych, a ich zwolennicy przedstawiają nawet "dowody" na sferyczny kształt Ziemi. Twierdzą też, że ludzie są dezinformowani przez naukowców w kwestii kulistości Ziemi. 


Czytaj także: 


Gośćmi audycji byli: dr Andrzej Kozłowski, kierownik Zespołu Analiz Trendów Narracyjnych i Fact-checkingu w NASK, dr Wiktor Soral, psycholog z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Karol Dudek-Różycki, szef Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. 

- Teorią spiskową jest to, że niektórzy twierdzą, że istnieje grupa ludzi, która spreparowała rożne dowody i ustaliła, że będzie sprzedawać wszystkim nieprawdziwą narrację - mówi Wiktor Soral. - Na przykład NASA spreparowała dowody lądowania na księżycu, czy dowody na to, że Ziemia jest kulą. Te teorie, mimo że często wzajemnie się wykluczają, znajdują jednak grono wielu wyznawców. Niektórzy są bardzo podatni na wszystkie informacje będące różnymi, od tych które są prezentowane przez media czy naukowców. Co ciekawe, wśród wyznawców teorii spiskowych są ludzie z różnym wykształceniem - dodaje.

- Taka teorie spiskowe dają proste wyjaśnienia skomplikowanych sytuacji i pozwalają zaprezentowanie odrębnych od powszechnie przyjmowanych poglądów - kontynuuje Andrzej Kozłowski. - Wszystkie dzieci wiedzą, że Ziemia jest kulista. Jednak ludzie są podatni na szerzenie kłamstw.

- "Płaskoziemcy" znajdują "dowody" na swoje poglądy w odpowiedni, nieprawdziwy sposób interpretując fakty - mówi Karol Dudek-Różycki. - Naukowe dowody do nich nie trafiają tak jak nie trafiają do antyszczepionkowców - dodaje. 

***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Goście: Andrzej Kozłowski (Zespół Analiz Trendów Narracyjnych i Fact-checkingu w NASK), dr Wiktor Soral (psycholog z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) oraz dr Karol Dudek-Różycki (Polskie Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych)
Data emisji: 1.10.2024
Godzina emisji: 14.11

dm

Polecane