Henri de Toulouse-Lautrec, sprośna tancerka i plakat, który uczynił ich sławnymi

W tym odcinku "Trzeciej Strony Obrazu" Jarosław Jarry Jaworski, zabrał państwa do Paryża czasów belle époque, tego dziwnego okresu, gdy świat czekał na swój koniec zapowiadany wraz z przełomem XIX i XX wieku. A gdy ten nie nadszedł - ponownie zaczął bawić się do upadłego.

Henri de Toulouse-Lautrec, sprośna tancerka i plakat, który uczynił ich sławnymi

Prace Henriego de Toulouse-Lautreka na wystawie w Paryżu. Wśród dzieł znajdziemy m.in. słynny plakat zaprojektowany dla kabaretu Moulin Rouge

Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Ostatnie dekady XIX wieku to czas, gdy na paryskim Montmartre tworzył Henri de Toulouse-Lautrec. To on namalował i narysował nam wizerunek rozbawionego Paryża tamtych czasów. Wtedy też, a dokładnie w 1891 roku, Lautrec zaprojektował pewien plakat, który zmienił jego życie i historię tej dziedziny sztuki. No i życie pewnej nieco sprośnej tancerki.


Henri de Toulouse-Lautrec, sprośna tancerka i plakat, który uczynił ich sławnymi (Trzecia Strona Obrazu/Trójka)
4:28
+
Dodaj do playlisty
+

 

Montmartre był wtedy dzielnicą zabaw i uciech. Dzisiaj zostałby nazwany "strefą balangi" lub "party zone". Od 1889 roku najjaśniejszym punktem tego i tak świecącego co noc rejonu był kabaret Moulin Rouge. W 1891 roku jego założyciele zwrócili się do Lautreka z prośbą o zrobienie plakatu dla ich kabaretu.

To, co powstało, na zawsze przeszło do historii sztuki i reklamy. No i spowodowało, że tancerka La Gouloue stała się gwiazdą.

Czytaj także

***

Tytuł audycji: Trzecia Strona Obrazu
Autor cyklu: 
Jarosław Jaworski 
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 11.15

qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.